Udělat čáru za minulostí – přemýšlet od nuly

Hluboko uvnitř člověka přebývají dřímající schopnosti: schopnosti tak úžasné, že se mu nikdy ani nesnilo, že by je mohl mít, síly, které by změnily jeho život, kdyby je probudil a aktivoval – přemýšlení od nuly. K udržení maximální flexibility můžete dnes a po celý zbytek vaší kariéry používat jistý myšlenkový prostředek. Je to jedna z nejlepších analytických pomůcek, které jsem kdy ve svém životě, během čtení, zkoumání a praxe, objevila. Říkám jí „přemýšlet od nuly“.

Místo snahy rozhodnout se, jak můžete upravit, změnit, upevnit, přepracovat nebo zdokonalit některé funkce vašeho podniku, se zeptejte: „Pokud bych to teď neudělala, budu moci začít znovu od začátku s tím, co už nyní vím?“ S čím začít? Existuje výrobek nebo služba, se kterou byste mohli přijít na trh, nabízet ji nebo prodávat, pokud byste to museli znovu udělat, znovu dnes začít? Až 80 procent vašich výrobků nebo služeb během příštích pěti let pravděpodobně zastará. Změní se podmínky trhu, takže i výrobky a služby, které dnes nabízíte, již nebudete moci zavést, budete-li začínat znovu s tím, co dnes víte. Tyto výrobky a služby jsou přednostními kandidáty na zastavení výroby nebo na to, abyste se jich zbavili.

Je nějaká osoba ve vašem podnikání, kterou byste již nenajali, nesvěřili ji žádnou funkci, ničím ji nepověřili, nepracovali pro ni, ani s ní nespolupracovali, kdybyste se měli znovu rozhodnout? Většina vašich obchodních potíží pramení z toho, že se pokoušíte pracovat s problémovými osobami a máte kolem sebe lidi, se kterými, jak už dnes víte, byste se znovu nezapletli. Kdo vás napadá?

Spolupracujete nyní s nějakým dodavatelem, bankéřem nebo prodejcem, se kterým byste s dnešními zkušenostmi už nepracovali, pokud by to šlo udělat jinak? Mnoho vašich obchodních vztahů nebude fungovat neomezeně dlouho a vy musíte být připraveni je neustále přehodnocovat, zvláště způsobují-li vám nějaké problémy nebo z nich nemáte dobrý pocit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *