Správný čas na studium

Kdy nastává? Odpovědi jsou dvě. První skupina lidí řekne, že na studium není čas nikdy. Nejprve jsem přece malá. Poté jsem sice větší, chodím do školy, ale nebaví mě to. Pak přijde puberta a vzdělávání je až na poslední příčce životních priorit. Pak už chodím do práce, mám rodinu, děti a na takové hlouposti už nemám čas. Nakonec jsem už stará, už by mi to nešlo a už to vlastně ani nepotřebuji.

Druhá skupina lidí má start obvykle dost podobný. Ovšem, po odeznění puberty, někdy i dříve pochopí, že vzdělávání je celoživotní proces. Tito lidé se nebojí pustit do studia v jakémkoliv věku a v téměř jakékoliv životní situaci. Chápou, že dalším vzděláním si mohou plnit další a další sny. Vzdělání nám otevírá mnohé možnosti.

Dnes se na mě obrátila jedna z našich studentek s prosbou o radu. Velmi opatrně mi sdělovala, že sice účetnictví studovala na střední škole, ale pak odešla na mateřskou dovolenou a nikdy se mu vlastně v praxi nevěnovala. Nyní hledá práci, ale může pracovat pouze na nižších administrativních pozicích. A její rozhodnutí, jak situaci řešit, padlo na náš kurz účetnictví. Také se mi svěřila, že by ráda studovala ještě dále, ale neví, zda to zvládne s dětmi. Aniž bych se jí zeptala, kolik jich má, jsem jí odpověděla, že určitě ano. Já sama jsem totiž začala studovat se čtyřmi dětmi a během studia se mi narodilo páté. Vždycky se přeci jedná o ujasnění priorit. Musím se naučit rozlišovat důležité věci od těch méně důležitých. Je podstatné mít doma třikrát týdně utřený prach nebo dám přednost dobré knize? Je přednější mít čtyřikrát za rok umytá okna nebo jít s dětmi na houby? Věnuji svůj drahocenný čas facebooku nebo vlastnímu rozvoji?

„Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod“ (Jan Werich).

Není podstatné, kolik je nám let, kolik máme dětí, partnerů, peněz nebo jaké je naše dosavadní vzdělání. Pokud chceme, rozvíjet se a posouvat se vpřed lze vždycky. Je přeci jedno, jestli si přečtu odborný článek na internetu, zaplatím si kurz účetnictví nebo půjdu studovat další vysokou školu. Důležité je nezůstat stát na jednom místě.

Do nového roku Vám všem přeji jen skvělá rozhodnutí a ty správné kroky vpřed 🙂

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech: