Pracovní smlouva

Nastupujete do nového zaměstnání? Budete podepisovat novou pracovní smlouvu? Víte, co by měla obsahovat? Přinášíme Vám pár užitečných rad.

Kdy nejpozději podepsat smlouvu?

Nejpozději v den nástupu do nového zaměstnání. Naprostá důvěra v serióznost budoucího zaměstnavatele se nemusí vyplatit. V den nástupu byste měli mít smlouvu již v ruce. Seriózní firma s Vámi smlouvu podepíše nejpozději v den nástupu do práce – ještě před začátkem pracovní doby.

Je možné vyžádat si návrh pracovní smlouvy předem?

Ano, získáte tak dostatek času na její přečtení. Pokud v pracovní smlouvě něco nesedí, pokuste se zaměstnavateli navrhnout změnu některých bodů. 

Naše doporučení: Vyžádejte si pracovní smlouvu v předstihu. Pokud to situace neumožňuje, ujasněte si určitě předem mzdové a pracovní podmínky, informujte se o svých právech a povinnostech a o přesné náplni práce.

Co patří do smlouvy?

Podle zákoníku práce pracovní smlouva musí obsahovat tři zákonné náležitosti:
• druh práce,
• místo výkonu práce,
• den nástupu do zaměstnání (den, kdy vznikl pracovní poměr).

Dále pracovní smlouva obsahuje také informace o zkušební době, výpovědní době, délce dovolené, rozvržení pracovní doby, mzdových podmínkách (termín výplaty), konkurenčních doložkách, kolektivních smlouvách atd.

Pracovní náplň a popis činností

Druh práce by měl být specifikován názvem pozice. Označením místa výkonu práce je ideálně konkrétní adresa firmy. Může být i například město nebo kraj.

Pozor na mzdový výměr

Další položkou pracovní smlouvy je zkušební doba. Může být sjednána nejdéle na tři po sobě následující měsíce, u manažerů nejdéle na půl roku. Je dobré sepsat např. termín výplaty mzdy. Konkrétní částka ve smlouvě být nemusí. Může být až v mzdovém výměru. Ale tady pozor: Pokud není výše mzdy uvedena v pracovní smlouvě, ale ve mzdovém výměru, tak ji může zaměstnavatel jednostranně libovolně snížit i bez souhlasu zaměstnance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *