7 tipů jak zvládnout prezentovat před velkým publikem – 2. díl

Schopnost prezentovat patří mezi klíčové dovednosti úspěšného manažera a skoro ji dnes můžeme považovat za samozřejmost. Každý manažer má již nějakou tu prezentaci za sebou, Jak si ale poradit ze situací, když máte místo k deseti kolegům najednou mluvit před celým publikem, kde sedí stovky lidí. Přinášíme vám další sadu tipů pro efektivní efektivní prezentování.

Když selže technika, přiznejte to s humorem

Můžou vás organizátoři desetkrát ujišťovat, že je vše připraveno, vždy si techniku vyzkoušejte ideálně před vlastním vystoupením. Není totiž nic neobvyklého, pokud například selže přepínání slidů prezentace dálkovým ovladačem, nebo v průběhu řeči začne vypadávat mikrofon. Někdy se totiž stává, že v daném zařízení jsou již slabé baterky, takže se tváří, že funguje ale síla signálu již nebude dostatečná.

Pokud se do takové situace dostanete, nemá cenu panikařit. Chyba rozhodně není na vaší straně. V řadě případů je nejlepší cestou daný hendikep přiznat a doplnit vhodným vtipem. Pokud například prezentujete na téma snižování nákladů, poznamenejte, že i při dostatečně nízkých nákladech by všechno mělo stále fungovat.

Nezahlťte posluchače myšlenkami

Po hodinové přednášce většímu publiku nelze očekávat, že si účastníci zapamatují všechn detail, které potřebujete sdělit. Zkuste proto ve svém projevu najít dvě až tři klíčové myšlenky a zaměřte se na ně. Vybrané myšlenky by se měly stát jednotícím prvkem celé prezentace. Nezapomeňte je proto také zdůraznit na závěr své prezentace.

Připravte se na trému

Čím více lidí na prezentaci máte, tím spíše se objeví tréma. Nezapomeňte proto na své osvědčené triky proti trémě. Minimálně si prvních pár vět své řeči naučte důkladně nazpaměť. Pomůže také řada osvědčených relaxačních technik, které najdete na internetu.

Nezapomínejte na zapojení publika

Vhodné zapojení publika do vaší řeči zvýší dynamiku a vašeho vystoupení. Je zřejmé, že s anonymním publikem nelze příliš diskutovat. Můžete však zapojit diváky například formou hlasování. Položte v průběhu řeči divákům zajímavou otázku a nezapomeňte vhodně okomentovat výsledek.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech: