Životopis nemusí být noční můrou

I přestože jde o stále dokola omílané téma, personalisté se často podivují nad některými výtvory. Řeč je o tvorbě životopisu. A díky tomu, že nám zkušenosti přibývají, musíme ho neustále aktualizovat. První kontakt se zaměstnavatelem skrze životopis je nejdůležitější, jakým chybám se vyvarovat? 

Zjistěte si co nejvíce informací

Ještě před tím, než začnete životopis vytvářet, zjistěte si o vašem potenciálním budoucím zaměstnavateli co nejvíce informací. Důvod je jednoduchý. Ideální délka CV jsou dvě strany. Na ty je poměrně těžké vtěsnat veškeré informace, které se týkají kariérního života. Tato limitace vám pomůže zanést do něj pouze relevantní zkušenosti a dovednosti.

Relevantní především proto, že každé CV musí být vytvořeno s ohledem na společnost a pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Promyslete si, jaké dovednosti může personální oddělení a potenciální šéf ocenit. Ty, kterými disponujete, do životopisu zahrňte.

Využít vzor není ostuda

Při tvorbě nového CV se inspirujte šablonou. Nabídek vzorů životopisů zdarma není málo. Pokud se budete řídit vzorem, nemůže se vám stát, že vaše zkušenosti prezentujete ve špatném pořadí, nebo k nim nedoložíte všechny potřebné informace.

A pokud chcete být opravdu pečlivý a cítíte, že investice do CV se vám může v budoucnu vrátit, existují také kurzy, jež se danou problematikou zabývají, nebo které vám pomohou získat více zkušeností. Z nabídek práce si pak budete moci více vybírat.

I fotka má svá pravidla

Stažením vzoru životopisu zdarma ale vaše práce nekončí. Strukturovaný životopis má svá pravidla, která by měl každý dodržovat. Velmi častým problémem je fotografie. Ta by měla mít pasové rozměry 3 x 4 cm a zobrazen by na ní měl být nejen celý obličej, ale také ramena. Vyhněte se selfie a buďte vhodně oblečeni. Košile nebo halenka jsou perfektní volbou, dámy by navíc měly být decentní se šperky a make-upem. Nejlepší je bílé pozadí.

Všeho můžete dosáhnout profesionálním focením na veletrzích pracovních příležitostí. Specializovaný koutek je součástí těchto akcí. Fotografie musí být součástí dokumentu, nevkládejte ji do emailu jako přílohu. Umístěte ji do pravého nebo levého horního rohu CV.

Kariérní tipy – na co si dát pozor

Na co nezapomenout a čemu se naopak při tvorbě životopisu vyhnout?

  1. Nebojte se prezentovat své dosavadní kariérní úspěchy – lepší, než popsat pracovní náplň, je dobré se věnovat úspěchům, které za vaší prací stojí.
  2. Představte svého zaměstnavatele – pokud jste v minulosti pracovali pro méně známého zaměstnavatele, připojte také stručný popis společnosti.
  3. Znalosti formulujte srozumitelně – znalosti, které jste po léta pracně získávali, formulujte v životopisu srozumitelně. To platí i pro jazykové dovednosti. Více řekne zaměstnavateli to, že jste psali diplomovou práci na odborné téma v angličtině, než slovní spojení „velmi dobrý anglický projev“.
  4. Za emailovou adresu byste se neměli stydět – místo emailové adresy beruska11@seznam.cz, si vytvořte novou, která o vás prozradí jen profesionalitu a vyspělost.
  5. Koníčky a záliby jsou důležité – součástí vašeho životopisu by měl být také souhrn toho, co vás naplňuje a baví ve volném čase. Krátký a výstižný popis vede k tomu, že vás zaměstnavatel vidí v jiném světle a lépe si vás dokáže zařadit.
  6. A nakonec pozor na gramatické chyby, špatnou grafickou úpravu (u většiny žádostí méně znamená více), nepřehlednost a přibarvení si některých informací.

Dobře si rozmyslete, pro koho chcete pracovat

Nabídek práce je dnes mnoho a uchazeči si mají opravdu z čeho vybírat. Než se ale rozhodnete své CV zaslat personalistům dané společnosti, prostudujte si hodnocení firem od zaměstnanců. Neexistuje snad lepší kariérní typ. K rozhodnutí, pro koho chcete a nechcete pracovat, vám často pomohou právě recenze zaměstnanců na specializovaných portálech. Jedním z takových je portál VímVíc. Můžete si přečíst o spokojenosti zaměstnanců, atmosféře ve společnosti a jednotlivých týmech, či přístupu nadřízených.

Jestliže je i nadále váš obraz o zaměstnavateli veskrze pozitivní, neváhejte a svůj životopis HR oddělení zašlete. My věříme, že pokud se budete řídit našimi kariérními tipy, pozici získáte.