Přeji všem pěkný den, přináším Vám další pokračování, týkající se rizik, s nimiž se můžete setkat při hledání práce. Věřím, že Vám pomohou předejít případným nepříjemným situacím. Tento článek se bude zabývat „krycími názvy pracovních pozic“.
Nabízená pozice v inzerátu může být odlišná od pozice skutečné
Může se stát, že se při hledání práce setkáte se situací, kdy existují rozdíly mezi pozicí, která byla popsána v inzerátu a kterou společnost skutečně nabízí. Uvedu některé příklady:
Asistentka: nebuďte překvapeni, když zjistíte, že firmy nehledají asistentku, ale že je to „krycí název“ pro call centrum, nebo obchodnici. Odůvodnění bude takovéto: hledáme asistentku, která bude domlouvat schůzky s klienty, dostanete databázi telefonních čísel a pracovní činnost bude obsahovat pouze telefonování a přesvědčování lidí o výhodnosti produktu, případně také domlouvání schůzek pro sebe, nebo spolupracovníky.
Administrativní pracovník: platí to samé, co pro asistentky.
Obchodní zástupce: doby, kdy byl obchodní zástupce považován za špičkovou pozici, jsou bohužel pryč. V současné době některé firmy hledají neomezený počet lidí, které nazývají obchodními zástupci, ale jedná se ve skutečnosti o obchodníky, kteří nemají žádný fixní plat a jsou placeni na základě provizí. Pro firmy je výhodné mít velké množství spolupracovníků, kteří sem tam něco prodají, (ale bohužel ve výsledku si téměř nic nevydělají). Pochopitelně jsou i výjimky, které potvrzují pravidlo. Stále na trhu můžete najít i firmy, které se o své obchodní zástupce dobře starají.
Manager: na toto slovo si také dejte pozor. Může označovat velké množství pozic, které ve skutečnosti manažerské nejsou. Používají je často finanční poradci a již výše zmíněná call centra. Setkal jsem se s firmou, která nabízela tuto manažerskou pozici – stačí sehnat 7 kamarádů, s nimiž utvoříte tým a budete hledat potencionální klienty. Vy budete manažerem týmu, což vůbec neznamená, že si něco vyděláte, nebo že si vydělá někdo z Vašich přátel, opět jde hlavně o provize a slovo manager má zapůsobit hlavně na Vaše ego.
Další krycí názvy jsou například: konzultant a pracovník pro styk s veřejností.
Nenechte se zmást motivačními proslovy a dejte důraz na to, co chcete skutečně dělat. Pochopitelně je možné, že jste obchodníkem či obchodnicí tělem i duší a takováto práce odpovídá tomu, co hledáte. V tomto případě Vám neříkám, abyste tuto nabídku odmítli, ale nenechte se vmanipulovat do práce, o kterou nemáte zájem. Přišli jste přeci jen na pohovor, který se měl týkat úplně jiné pozice a v tom je právě neférové jednání firem. Neříkám, že všechny firmy, které se zabývají obchodem, financemi, nebo provozují call centra využívají těchto praktik, ale je nutné si dát pozor na ty, kteří tyto praktiky využívají.