Povídání nejen o fotkách – Květa Závadová

Přinášíme Vám dva rozhovory z jedné výstavy. Povídali jsme si s fotografy Květou Závadovou a Pavlem Dufkem. Sešli jsme se ve vinárně U Anežky v Praze na vernisáži výstavy jejich fotografií. Výstava nese název „Okamžiky ulice“ a můžete ji navštívit od 7. října do 2. listopadu 2019 v Anežské ulici číslo 3 v Praze 1. Naše vzdělávací centrum ji podpořilo sponzorským darem.

Rozhovor s fotografkou Květou Závadovou si můžete přečíst přímo zde. Rozhovor s fotografem Pavlem Dufkem na Vás čeká na tomto odkazu.

Povídání s Květou Závadovou

Fotografka Květa Závadová

1) Co fotíte nejraději?

Pouliční fotografie je u mě na prvním místě. Je to vlastně tak trochu i dokument vypovídající o naší době spojený s pocity, emocemi lidí, kteří vyjadřují svým chováním, svými gesty na fotce nějaký příběh. Ráda rovněž fotím na akcích jako je např. Prague Pride, manifestace a jiné. Těch akcí je opravdu spousta a emoce tam nikdy nechybí.

2) Jak jste se naučila fotit?

Fotit jsem se učila sama studováním všeho možného o fotografii a vlastně nejvíc mi dalo setkávání se na pravidelných schůzkách s fotografy, kde se o fotkách nejen povídá, ale fotky jsou stále před vámi na stole a vy si je prohlížíte a posloucháte názory ostatních fotografů, kteří tomu opravdu rozumí. Ráda si fotky prohlížím v knihách, různých publikacích, také v PC a vlastně i vynikající filmy mohou být o tom, jak by měla dobrá fotka vypadat.

3) Co Vás focení naučilo pro Váš život?

Naučilo mě vnímat svět kolem sebe jinak. Se spoustou momentů, zajímavostí a drobností, které jsou pro člověka, který jen tak jde ulicí a fotografováním se nezabývá, jen věcmi všedními a samozřejmými.

4) Která je Vaše nejoblíbenější fotka? Co zobrazuje a co se Vám na ní líbí?

To nejde říct. Mám ráda své fotky, které se povedly, obdivuji fotky jiných fotografů a dokážu ocenit jejich hodnotu. Kdybych uvedla jen jednu, nebyla by to pravda.

5) Jsme vzdělávací centrum a proto mě také zajímá tato věc – chodila jste ráda do školy?

Já ano, do školy jsem chodila ráda.

6) A bavilo by Vás teď chodit do školy? Pokud ano, která témata byste ráda studovala?

Samozřejmě fotografii.

7) A tak tedy zpátky k fotkám. Jaké jsou Vaše „fotografické“ plány?

V budoucnu bych se chtěla zabývat nějakým svým fotografickým projektem. Mám několik nápadů, ale z pověrčivosti o tom mluvit nebudu. A protože naše společná výstava s Pavlem Dufkem byla velmi dobrá a krásná zkušenost, ráda bych si ji opět zopakovala.