Oxfordský sandwich aneb technika konstruktivní kritiky

Kritizovat je velice snadné. Někdy se zdá, že člověk dokáže snadněji kritizovat než chválit. Snad je taková lidská přirozenost. Vymyslíme vždy více věcí, které nás štvou, než těch které nás těší a uspokojují. Sklenice se zdá být častěji poloprázdná nežli poloplná. Napadá mě v tomto kontextu souvislost s evolucí člověka a se schopností lidského rodu adaptovat se i v nepříznivých podmínkách. Snad proto si více všímáme věcí, které jsou špatně a které bychom mohli změnit, abychom si život zjednodušili a zpříjemnili.

Jako komunikační strategie však kritika není příliš konstruktivní metodou. Respektive kritika pojímaná tak, jak ji předvádí většina lidí, bohužel včetně vedoucích pracovníků a nadřízených osob. Častěji se v jejich podání setkáváme s destruktivní kritikou, která má na kritizovaného ničivý dopad. Je neproduktivní a nekonstruktivní, neboť kromě pocitů lítosti a viny, může v kritizovaném vyvolat i strach pustit se do nového pokusu. Obavy tak vycházejí ze strachu z nové vlny kritiky. V tomto článku si proto představíme konstruktivní techniku kritiky nazývanou „oxfordský sandwich“.

Oxfordský sandwich

  • Představte si sendvič, v českém kontextu „obloženou housku“.
  • Sendvič je tvořen dvěma vrstvami housky, mezi něž je vložena náplň (nejlákavější a chuťově nejpříjemnější část sendviče).
  • Náplň považujte za kritiku, obě vrstvy housky za pochvalu.
  • Cílem techniky konstruktivní kritiky známé jako tzv. „oxfordský sandwich“ je zaobalit vaši kritiku (nepříjemné sdělení) do pochvaly (příjemného sdělení) a tím zmírnit drtivý dopad kritiky na osobu, které je určena.
  • Nepříjemné sdělení či kritiku je vhodné zahájit sdělením příjemným, například pochvalou.
  • Po pochvale následuje kritika, kterou pro zmírnění jejího ničivého dopadu „zaobalíme“ do další pochvaly, kterou naše sdělení zakončíme.
  • Jak již bylo uvedeno, lidé obecně snáze kritizují než chvály. Všechny vrstvy sendviče (obě pochvaly i kritiku) si proto předem připravte. Obecně platí, že druhá pochvala se hůře hledá.

Zlaté pravidlo

  • Chválíme veřejně, kritizujeme v soukromí!

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *