Kariéra unplugged – práce, která Vám sedne

Ze sociologických výzkumů vyplývá, že dospělý člověk v produktivním věku stráví více času v zaměstnání, než kolik času stráví spánkem. Matraci do své postele si většinou vybírá po zralé úvaze a zjišťování spousty informací, aby mu po všech stránkách vyhovovala a byla co nejvíce pohodlná. V případě zaměstnání ale mnohdy přistupuje na kompromisy, a tak se stává, že tráví čas aktivitami, které jej nenaplňují a v prostředí, které mu není příjemné. Často se pak s tímto faktem postupně sžívá, zvykne si na něj a začíná ztrácet přirozenou schopnost vědomě jej změnit.

Jste ve svém současném zaměstnání spokojeni? Naplňuje Vás? Pokud ano, je to skvělá zpráva. Pokud ovšem cítíte pochybnosti, je třeba s tím něco udělat. Přemýšleli jste už nad tím, nakolik Vaše současná práce odpovídá Vašim skutečným schopnostem a Vaší osobnosti? Je cíl, ke kterému míříte, skutečně Vaším cílem?

Na startu životní kariéry jedince stojí v mnoha případech rodiče, kteří však rozhodují podle svých životních zkušeností, rodinných tradic nebo své představy, co bude pro jejich dítě to nejlepší. Jen v málo případech má člověk příležitost rozhodnout se sám. V dospělosti pak většinou přibývají i praktické důvody a zamýšlet se nad skutečnými vnitřními cíli začne připadat mnohým dětinské. Volba jistot a vyhýbání se riziku se stává jednou z hlavních součástí životní strategie. Objevují se tendence preferovat pouze vnější motivační faktory, které nenápadně formují hlavní opěrné body v rozvoji kariéry. Vše je mnohdy podpořeno pocitem úspěšnosti i uspokojivou finanční odměnou, nicméně skutečná osobní spokojenost a pocit naplnění mohou být takto odsouvány do pozadí. Změna je však vždy možná.

Zastavte se tedy na chvíli a zamyslete se nad svými životními cíli. Vychází Vaše motivace skutečně z Vašeho nitra? Co je tím skutečným „motorem“, který Vás pohání vpřed? Sebereflexe je užitečná, i když bývá občas nepříjemná, a úhel pohledu na Vaši životní kariéru nemusí být jen jeden. Teprve uvědomění si osobních preferencí, záměrů, a především přirozené dovednosti je zrealizovat totiž vytváří tu správnou startovní čáru k Vaší „skutečné“ životní kariéře.

Autoři: Mgr. Alena Ptáčková a Ing. Bronislav Růžička, PhD.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech: