Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími sociálními médii jsou u nás aktuálně Youtube a Facebook. Zvyšuje se i obliba Instagramu. Víte, k čemu slouží a jak je používat?
Jaké další sociální sítě učarovaly českému národu?
V létě minulého roku byly zveřejněny výsledky výzkumu Ami Digital Index, který mapoval znalost a užívání sociálních médií v ČR na konci 2. čtvrtletí loňského roku a který přinesl zajímavé poznatky o chování Čechů na sociálních sítí.
V první řadě pro mnohé možná nejvíce překvapivá zpráva a to sice, že aktivita Čechů na sociálních sítích mírně klesá. Zatímco v roce 2018 používalo denně sociální sítě celkem 80 % českých uživatelů, v roce 2019 již jen 77 %. Snižuje se i průměrná doba na sítích strávená, a to ze 149 minut na 143 minut denně. Celkově je na sociálních sítích v současné době aktivních 94 % Čechů.
A jaká sociální média jsou u nás aktuálně nejvíce v kurzu?
Youtube
- Aktuálně největší oblibě mezi sociálními médii se u nás těší server pro sdílení videosouborů Youtube.
- Youtube umožňuje uživatelům nahrávat videa, zhlédnout je, hodnotit, sdílet a komentovat. Nejčastěji návštěvníci na Youtube vyhledávají videoklipy, trailery k filmům, video-blogy (tzv. influencerů neboli Youtuberů), krátká originální videa, reportáže a vzdělávací videa.
- Od konce roku 2008 má Youtube i české rozhraní. A co to přesně znamená? Neoblíbenější videoserver na světě byl přeložen do češtiny a přibyli navíc také lokální partneři, známé české celebrity a česká videa.
- V roce 2010 byla lokalizovaná verze Youtube oceněna v soutěži Křišťálová lupa 1. místem v kategorii publikační platformy.
- Nejznámější a nejnavštěvovanější sociální sítí u nás je Facebook.
- S téměř 2,5 miliardami aktivních uživatelů patří k největším sociálním sítím na světě. Dostupný je v desítkách světových jazyků.
- Facebook slouží především k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě.
- Populární mobilní aplikací uživatelů Facebooku je rovněž Facebook Messenger, zkráceně Messenger, který slouží k bezplatnému zasílání zpráv.
- Facebook již dávno není jen nástroj ke komunikaci s přáteli a zábavě. Vedle osobní stránky si můžete založit i stránku podnikatelskou a využít ji k propagaci vaší společnosti nebo instituce.
- Rostoucí oblibě u českých uživatelů sociálních sítí se těší Instagram.
- Tato aplikace je dostupná pro různé mobilní operační systémy (Android, iOS ad.) a svým uživatelům umožňuje sdílení fotografií, videí a chatování s přáteli.
- Vybavena je řadou filtrů, které lze na pořízené fotografie aplikovat, a tím je upravovat nebo vylepšovat.
- Stále oblíbenější je u nás i formát Instagram Stories (krátká videa, do 15 minut délky, jejichž obsah po 24 hodinách zmizí) a začíná se stále více prosazovat i loňská novinka Instagram TV (formát, který má do budoucna ambice konkurovat kanálu Youtube).
Skype
- patrně neznámější provozovatel internetového „volání“
- volat na Skypu (tzv. skypovat) však dnes už můžete nejen z počítače, ale i tabletu, mobilu nebo Xboxu
- umožňuje klasické hovory, videohovory, přenos zpráv i souborů
- telefonování mezi uživateli je zdarma, za poplatek lze volat i do tradičních telefonních sítí pevných i mobilních (služby SkypeOut a SkypeIn)
- mezi další služby aplikace Skype patří videokonference, přesměrování hovorů nebo posílání klasických SMS zpráv
- aplikace je dostupná i v lokalizované české verzi
- v roce 2010 společnost získala v soutěží Křišťálová lupa 2. místo v kategorii komunikační služby
- umožňuje výměnu zpráv, obrázků, videosouborů, audiosouborů a polohy na mapě mezi vlastníky chytrých telefonů (smartphonů) pomocí internetu
- aplikace je bezplatná a dostupná pro Android, iPhone a BlackBerry
- název pochází ze zkratky anglického „What’s up?“ neboli „Co se děje?“ a zkratky „App“ pro aplikaci
- WhatsApp se po instalaci synchronizuje s telefonním seznamem uživatele a nabídne mu přehled kontaktů, které používají danou aplikaci
- v Česku je dostupný rovněž v lokalizované české verzi
- název „twitter“ v překladu znamená „cvrlikání“, „švitoření“ nebo „štěbetání“, na což odkazuje i logo dané sociální sítě
- slouží především jako mikroblog umožňující uživatelům posílat a číst textové příspěvky zaslané jinými uživateli, tzv. „tweety“
- „tweety“ mají maximální rozsah 280 znaků, jeho součástí však mohou být navíc také obrázky, video nebo odkazy
- „tweety se zobrazují na uživatelů a jejich sledujících
- od roku 2012 je Twitter dostupný i v češtině
- profesionální neboli sociální síť, jejíž cílem je propojovat lidi, kteří si navzájem mohou pomoci dosáhnout pracovních i osobních cílů
- odtud i název této sítě vycházející z anglického termín „link“ tedy spojení, propojení nebo též v češtině link
- uživatelé na ní mají své internetové profily a pracovní životopisy
- personalisté, headhunteři a zaměstnavatelé zde vyhledávají potenciální kandidáty, zjišťují jejich profesní historii i reference od jejich kolegů
- uživatelé této sítě spolu vzájemně diskutují o svých pracovních zájmech, sdílejí zkušenosti s předchozími zaměstnavateli i tipy na zlepšení svých odborných zkušeností a praktických dovedností
- LinkedIn nabízí nejrůznější skupiny a aplikace, účet na něm dnes mají nejen fyzické osoby, ale i společnosti a instituce
- tato síť si získává stále větší oblibu i v Česku, byť zatím nenabízí lokalizovanou verzi v českém jazyce
Chcete se dozvědět více o tom, jak efektivně využívat sociální sítě v personalistice? Pokračujte zde.
Další užitečné informace…
… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:
- Marketing, reklama a komunikace
- Personalistika pro praxi
- Základy podnikání
- Management pro praxi