Jak využít sociální média v personalistice

Sociální média postupně pronikají do většiny oblastí života. Užitečným pomocníkem se mohou stát také v oblasti personalistiky a to zejména při náboru lidí. Pojďme se blíže podívat na možnosti a výhody sociálních médií v rámci personálního marketingu.

Sociální sítě jako nástroj personálního marketingu

Propagovat svoji organizaci pomocí sociálních sítí se pomalu stává nutností. Skrze ně lze budovat značku atraktivního zaměstnavatele a také zjišťovat případnou zpětnou vazbu od potenciálních zaměstnanců. Dobrá marketingová strategie však nestojí pouze na založení facebookového profilu a občasného vložení pracovní pozice na zeď. Základem personálního marketingu je především zvážit, co o své společnosti chceme sdělit, kde jsou naše unikátní zaměstnanecké výhody a to zajímavým způsobem komunikovat. Pokud se prezentujete jako zaměstnavatel pro absolventy, přizpůsobte tomu obsah a informujte například o nějaké akci, kterou jste pro školy zorganizovali. Nezapomeňte také na poutavou komunikaci svých benefitů.

Podobným způsobem lze v dnešní době využít i další sociální síť a to LinkedIn. Zde se již také můžeme prezentovat pomocí statusů a oslovit stávající, bývalé i další potenciální zaměstnance. Zajímavou ale o něco dražší alternativou mohou být také cílené reklamní kampaně.

Správná prezentace je na sociálních sítích základ

Velmi často se na Facebooku nebo LinkedInu objevují prosté kopie inzerátů pracovních pozic použitých jinde. Tímto způsobem však potenciální kandidáty příliš nezaujmete. Buďte v komunikaci více kreativní:

  • Použijte čísla a zajímavé statistiky o vašich zaměstnancích a firmě. Například sdílejte, kolik kafe se na některém z vašich oddělení vypilo za jeden měsíc.
  • Označte lidi, kterých se informace ve statusu týkají. S ohledem na vaši interní politiku zkuste se souhlasem do zajímavých statusů vložit i jména zaměstnanců, kterých se určitá informace týká.
  • Pracujte s hashtagy, ty mohou díky vyhledávání až znásobit počet čtenářů jednotlivých příspěvků.
  • Zakončete status zajímavou otázkou. Vyvoláte tím pod ním komentáře a zvýšíte tak v konečném důsledku čtenost článku.
  • Reagujte na aktuální události. Nebojte se propojit aktuální událost ze společenského dění se situací u vás ve firmě. Aktuálnost u čtenářů sociálních sítí vyhrává.
  • Pracujte s infografikou. Právě ta patří mezi často sdílené a komentované příspěvky.
  • Personální marketing je tak trochu běh na dlouhou trať a vyžaduje pečlivost a systematičnost.
  • Pro zvýšení zájmů a účinné budování značky nezapomínejte prokládat konkrétní nabídky práce dalším zajímavým obsahem a časem se postupné úsilí určitě vyplatí.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech: