Zkusili jste všechny možnosti, jak hledat práci?

Ptejte se známých!

Je to dobrá cesta, jak se o volné pozici dozvědět. Může se povést i to, že se zrovna trefíte do doby, kdy firma potřebuje nějaké místo obsadit, ale ještě nezačala pozici inzerovat. Realizace výběrového řízení stojí hodně úsilí a času, který si firma ráda ušetří, když má vhodného kandidáta k dispozici. Poproste své známé, ať na vás myslí a poptají se i u svých známých, rozhoďte sítě, kde můžete. Pokud se vašemu známému povede zprostředkovat setkání přímo s manažerem, který hledá člověka do svého týmu, je to ideální. Příležitost pro osobní prezentaci je pro vás vždy lepší než zaslání životopisu.

Sledujte inzerci!

A dělejte to pravidelně. Pozice, které jsou atraktivní, se mohou objevit jen na pár dní (2-3) a pak zmizet. Je to dané tím, že na ně zareaguje hodně kandidátů a personalista už nemá potřebu získávat další. Je také dobré reagovat na pozici včas, protože když jste ve „frontě“ na konci, nemusí na vás také přijít řada. To znamená, že se na pozici přihlásilo například 400 lidí a personalista už z prvních několika set vybere dostatek kandidátů pro osobní pohovory, a ostatním se už nevěnuje. Na většině pracovních serverů si můžete nastavit zasílání aktuálních nabídek e-mailem (například Jobs.czPrace.cz, Zamestnani.cz).

Publikujte vlastní životopis!

Většina pracovních portálů umožňuje zpřístupnit váš životopis personalistům, kteří kandidáty hledají (například Jobs.cz, Prace.cz, Zamestnani.cz). Služba bývá nastavená tak, že personalisté mají přístup do databáze životopisů zdarma a platí pouze za kontaktní údaje na kandidáta, kterého si podle životopisu vybrali. Pro firmu je to způsob jak ušetřit za nákladnou inzerci a pro vás způsob, jak můžete být osloveni s nabídkou, o které byste se jinak nedozvěděli.

Hlídejte si stránky vybraných firem a institucí!

Téměř každá větší firma má na svých internetových stránkách sekci kariéra. Opět platí, že pro firmu je nejlevnější a nejjednodušší inzerovat novou pozici na svých vlastních stránkách. U několika velkých zaměstnavatelů se stává, že jejich sekce kariéra je propojená s personálním serverem. Řada firem však může na svých stránkách zveřejnit pozici, kterou v inzerci nenajdete. Pokud hledáte práci ve státní správě, sledujte internetové stránky jednotlivých institucí – místo sekce kariéra hledejte vývěsní desku nebo aktuality.

Kontaktujte personální agentury!

Personální agentura šetří firmám práci tím, že na trhu práce sežene a vybere vhodné kandidáty. Zajišťuje celý proces od inzerce, třídění životopisů, pohovorů a končí výběrem několika uchazečů, ze kterých si vybírá manažer cílové firmy. Vyplatí se sledovat i jejich internetové stránky, protože na nich opět můžete najít pozici, kterou nenajdete na ostatních inzertních serverech. Bude se to však týkat jen několika pozic, většinu z nabídky personální agentury najdete i v inzerci. Berte to jako doplňkový zdroj, ověřte si, zda je pro vás užitečný.

Vytvořte si profil na LinkedIn!

LinkedIn.com je sociální síť, která umožňuje propojení s lidmi, kteří vás zajímají z profesního hlediska. Na svém profilu vyplníte podle svého uvážení informace o svém profesním zaměření a pracovní zkušenosti. Pokud zrovna hledáte novou pracovní příležitost, na svůj profil to uveďte. Je to pro vás výhodné proto, že řada personalistů využívá LinkedIn jako zdroj pro hledání uchazečů. Požádejte o propojení lidi, které znáte a kteří na LinkedIn svůj profil mají. Čím více propojení získáte, tím lépe pro vás, tím lépe budete na síti viditelní. Neváhejte přijmout spojení s lidmi pracujícími v personálních agenturách, právě ti vám mohou práci zprostředkovat.

A jaké jsou vaše osobní zkušenosti s těmito zdroji? Co byste doporučili ostatním?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *