Podle Nařízení vlády č. 282/2024 Sb. představuje výše všeobecného vyměřovacího základu za rok 2023 hodnotu 43 682 Kč. Výše přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu činí 1,0658. Součinem těchto dvou částek dostaneme po zaokrouhlení na celou korunu nahoru průměrnou mzdu pro rok 2025 ve výši 46 557 Kč. S odkazem na ustanovení § 6 odst. 2 z. č. 187/2006 Sb. se z jedné desetiny této hodnoty, zaokrouhlené na celou pětisetkorunu směrem dolů, odvíjí i rozhodná částka příjmu 4 500 Kč, platná od 1. ledna 2025. Tato částka byla podpůrně potvrzena Sdělením MPSV č. 308/2024 Sb. ze dne 17. 10. 2024.
Institut průměrné mzdy ovlivňuje posouzení osoby jako zaměstnance u osob vyjmenovaných v § 5 písm. a) v bodech 4. – 6. z. č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Činí-li u těchto zaměstnanců dosažený příjem v roce 2025 alespoň 4 500 Kč, pak povinnost zaměstnavatele platit za zaměstnávanou osobu pojistné a současně ji přihlásit u zdravotní pojišťovny jako zaměstnance vzniká u:
- osob pracujících na základě dohody o pracovní činnosti, popřípadě více dohod o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele
- členů družstev bez pracovněprávního vztahu k družstvu ve smyslu ustanovení § 5 písm. a) bodu 4 z. č. 48/1997 Sb.
- dobrovolných pracovníků pečovatelské služby
U tří výše uvedených skupin osob jako zaměstnanců vzniká účast na zdravotním pojištění již při dosažení příjmu 4 500 Kč.
Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce (více dohod o provedení práce u téhož zaměstnavatele) jsou účastni zdravotního pojištění, jestliže jim byl zúčtován započitatelný příjem alespoň ve výši 25 % průměrné mzdy podle § 23b odst. 4 zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti [(46 557 x 0,25) = 11 639,25], a to po zaokrouhlení na celou pětisetkorunu směrem dolů, tj. 11 500 Kč. Viz taktéž Sdělení MPSV č. 476/2024 Sb. ze dne 19. 12. 2024. Tento postup vyplývá pro zdravotní pojištění z aplikace ustanovení § 5 písm. a) bodu 3. z. č. 48/1997 Sb.
U zaměstnanců činných na základě dohody (dohod) o provedení práce vzniká účast na zdravotním pojištění již při dosažení příjmu 11 500 Kč. Současně lze konstatovat, že k datu 31. 12. 2024 tak skončila u dohod o provedení práce podmínka příjmu pro účast na zdravotním pojištění „více než 10 000 Kč“.
V této souvislosti lze konstatovat, že v těchto případech přetrvává od roku 2008 (v podstatě jako jediná) určitá návaznost zdravotního pojištění na nemocenské pojištění, ovšem pouze co se týká výše příjmu neboli rozhodné částky tzv. započitatelného příjmu, při jejímž dosažení se osoba stává ve zdravotním pojištění zaměstnancem.
Postupy zaměstnavatele
Pro vznik zaměstnání a posouzení osoby jako zaměstnance rozhoduje ve zdravotním pojištění u dohod výhradně výše příjmu zúčtovaná zaměstnanci za rozhodné období kalendářního měsíce.
V návaznosti na výše uvedené změny platí, že pokud v roce 2025 příjem na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) činí alespoň 4 500 Kč anebo u dohody o provedení práce (DPP) alespoň 11 500 Kč, pak:
- vzniká ve zdravotním pojištění zaměstnání (osoba je zaměstnancem)
- zaměstnavatel přihlašuje (a odhlašuje) zaměstnance u zdravotní pojišťovny dle § 8 odst. 2 písm. d) z. č. 48/1997 Sb. – viz dále
- se odvádí pojistné takto:
- ze zúčtovaného příjmu (nižšího než povinné minimum) u osob nebo situací vyjmenovaných v ustanovení § 3 odst. 8 z. č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, tedy když zaměstnavatel nemusí dodržet minimální vyměřovací základ
- s provedením dopočtu a doplatku pojistného do minimálního vyměřovacího základu zaměstnance u DPČ při příjmu alespoň 4 500 Kč nebo u DPP s příjmem alespoň 11 500 Kč a u každé z dohod zároveň nižším než 20 800 Kč tehdy, když příslušná dohoda trvá celý kalendářní měsíc
- s provedením dopočtu a doplatku pojistného do poměrné části minimálního vyměřovacího základu zaměstnance podle ustanovení § 3 odst. 9 z. č. 592/1992 Sb.
- při trvající DPČ nebo DPP a při poklesu příjmu v některém měsíci pod 4 500 Kč, resp. na částku nižší než 11 500 Kč musí být osoba jako zaměstnanec na daný kalendářní měsíc odhlášena
- je-li dosaženo příjmu potřebného pro vznik zaměstnání, tj. s odvodem pojistného zaměstnavatelem, pak taková dohoda řeší v příslušném kalendářním měsíci pojistný vztah takto zaměstnané osoby, a to bez ohledu na délku jejího trvání
- ve zdravotním pojištění se pro účel vzniku zaměstnání a posouzení osoby jako zaměstnance sčítají v rámci rozhodného období kalendářního měsíce příjmy z více DPČ nebo z více DPP u jednoho zaměstnavatele.
Zaměstnavatel přihlašuje zaměstnance u zdravotní pojišťovny ke dni, ve kterém poprvé po uzavření DPČ nebo DPP začal vykonávat sjednanou práci a odhlašuje dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla příslušná dohoda sjednána.
Upozorňujeme, že pokud se jedná o pracovněprávní vztah sjednaný pouze formou DPČ nebo pouze formou DPP, pak zaměstnavatel oznamuje zdravotní pojišťovně nástup zaměstnance do zaměstnání a skončení zaměstnání do 20. dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž se pojištěnec stal nebo přestal být plátcem pojistného podle § 5 písm. a) bodu 3 nebo bodu 5 z. č. 48/1997 Sb.
Dohoda jako jediný zdroj příjmů pojištěnce
Pokud je při zaměstnání na DPČ nebo na DPP dosaženo částky podléhající odvodu pojistného zaměstnavatelem (viz výše), má pojištěnec touto dohodou vyřešené zdravotní pojištění, veškeré zákonné povinnosti plní zaměstnavatel. Zaměstnanec pouze oznamuje zaměstnavateli případnou změnu zdravotní pojišťovny a také počátek a konec povinnosti státu platit pojistné, například přiznání nebo odejmutí některého z důchodů.
Jestliže však příjem zaměstnance nedosáhne alespoň 4 500 Kč, resp. alespoň 11 500 Kč, pak si osoba sama musí řešit svůj pojistný vztah neboli pojištění u zdravotní pojišťovny. K takové situaci může dojít buď při sjednávání příslušné dohody nebo poklesem příjmu v průběhu jejího trvání. Nemá-li v takovém případě pojištěnec jiné zaměstnání (zakládající účast na zdravotním pojištění) nebo není OSVČ, anebo nepatří mezi osoby, za které hradí pojistné stát, bude si platit pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 2 808 Kč za každý kalendářní měsíc evidence v této kategorii.
Zaměstnanec a řešení jeho pojistného vztahu
Pokud u vás pracuje zaměstnanec na základě DPP nebo DPČ, jedná se o jeho jediné zaměstnání a příjem poklesne pod částku podléhající odvodu pojistného (nebo je nulový), pak osobu jako zaměstnance na daný kalendářní měsíc odhlašujete. Za této situace je vhodné či žádoucí informovat pojištěnce, že z uvedeného důvodu byl jako zaměstnanec odhlášen a své pojištění si na tento měsíc musí zajistit jiným způsobem. Třeba tím, že bude evidován u zdravotní pojišťovny v některé ze „státních kategorií“ nebo si zaplatí pojistné jako již zmíněná osoba bez zdanitelných příjmů.

Další užitečné informace…
… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:
- Mzdové účetnictví pro praxi
- Mzdové účetnictví s praxí ve mzdovém programu