Jak správně nahlásit pracovní úraz? Dnes to jde jednoduše a zdarma online

pracovni-urazMožná si řeknete, proč rozebírat něco tak jednoduchého, jako je nahlášení pracovního úrazu? Vždyť na to musí existovat jednostránkový formulář, co a kdy se komu stalo, podpis vedoucího pracovníka a už může vyplněný list směřovat na pojišťovnu, nebo ne? Pokud máte pocit, že to funguje tímto způsobem, pak Vám upřímně gratulujeme ke skutečnosti, že jste dosud žádný pracovní úraz nezažili, což je nepochybně velmi pozitivní zpráva. Přesto Vám doporučíme věnovat Vaši pozornost následujícím řádkům, kde můžete najít užitečné informace v případě, že se nedej bože Vám nebo Vašim podřízeným v práci něco přihodí. Vaši kolegové, kteří již mají v této situaci svou zkušenost, Vám jistě poradí, že hlášení pracovního úrazu není nic moc jednoduchého, a k tomu, aby bylo vše správně zapsáno, je třeba nastudovat množství zákonů a nařízení.

Od 1. 1. 2015 totiž dochází k množství změn, co se týče nahlašování pracovního úrazu, které si můžeme shrnout v těchto bodech:

  • Nutnost přesného popisu úrazové děje (jak ke zranění došlo) v knize úrazů
  • Na žádost zaměstnance vydá zaměstnavatel zaměstnanci NOVĚ potvrzenou kopii nebo výpis údajů v knize úrazů o jeho úrazu
  • Dochází k nové klasifikaci druhu zranění a zraněné části těla podle podle metodiky Evropské statistiky pracovních úrazu (ESAW) a klasifikace zaměstnání pomocí standardu CZ-ISCO, který v rámci jednotné evropské legislativy nahrazuje kódy KZAM.
  • U hlášení zásadních změn úrazového děje či změně klasifikace zranění je nově připojena kolonka pro podpis zástupce zaměstnanců pro BOZP nebo zástupce odborové organizace
  • Až pro účely likvidace pojistných událostí z důvodu zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání zašle zaměstnavatel záznam o úrazu i organizační jednotce pojišťovny, u které je pro tento účel pojištěn
  • Až pro účely likvidace pojistných událostí z důvodu zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání a při smrtelném pracovním úrazu zašle zaměstnavatel záznam o úrazu – hlášení změn i organizační složce pojišťovny, u které je pro tento účel pojištěn
  • Nově v případě, že došlo ke změně v posouzení zdroje nebo příčiny úrazu, povahy úrazu, popřípadě k jiným skutečnostem majícím vliv na zpracování a obsah záznamu o úrazu – hlášení změn, předá zaměstnavatel jedno vyhotovení záznamu o úrazu – hlášení změn úrazem postiženému zaměstnanci a v případě smrtelného pracovního úrazu jeho rodinným příslušníkům.

Jak vidíme, tak nahlášení pracovního úrazu vůbec nemusí být tak jednoduché, jak se zdá a to jsme ani nespecifikovali, na kolik různých institucí je nutné takový formulář poslat (Inspektorát bezpečnosti práce, pojišťovna, úřad práce…). Copak to ale nejde jednodušeji a názorněji? Na tuto otázku by Vám mohla dát odpověď nová bezplatná online služba, kterou najdete na webu http://www.pracovniuraz.cz. V té můžete velmi jednoduše vyplnit v několika dobře okomentovaných krocích vše, co se ohledně Vašeho úrazu přihodilo a na závěr Vám přijde hotový formulář na email. Po bezplatné registraci si pak můžete spravovat jednotlivé hotové formuláře z Vašeho uživatelského účtu, přidávat k nim potřebnou fotodokumentaci a další nezbytné přílohy (lékařská zpráva, policejní protokol atd.). Samozřejmostí je pak možnost hotový záznam upravovat.

Tuto službu provozuje společnost CRDR s.r.o., což je jedna z největších českých společností nabízející služby v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany. Díky mnohaletým zkušenostem a silnému odbornému zázemí společnosti tak máte jistotu, že Váš záznam o pracovním úrazu bude vyplněn vždy správně a bude odpovídat aktuálním směrnicím a vyhláškám, které řeší právě ohlášení pracovního úrazu. S portálem www.pracovniuraz.cz vše zvládnete navíc velmi jednoduše pomocí praktického online průvodce. Hotový záznam už skutečně stačí pouze vytisknout, podepsat a odeslat na příslušné instituce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *