Mzdy i pracovní příležitosti v roce 2016 porostou

Rostoucí ekonomika v loňském roce příznivě ovlivnila vývoj na trhu práce i mzdový vývoj. Reálné mzdy by se podle analytiků měly meziročně zvýšit o tři až pět procent, v nedostatkových profesích (tam, kde je nouze o odborníky) dokonce ještě více. Průměrná mzda před zdaněním by se letos mohla pohybovat kolem 27 tisíc korun. Na vyšší výdělek se mohou těšit lidé zejména v oboru informačních technologiích a strojírenství. Slabší růst mezd se naopak očekává v oblasti energetiky, těžebního průmyslu a částečně i v peněžnictví a pojišťovnictví.

V důsledku rostoucí ekonomiky panuje příznivá situace také na trhu práce – volných pracovních míst je nejvíce od poslední hospodářské krize a oživení ekonomiky je vidět i na klesající míře nezaměstnanosti v České repulice. Firmám totiž díky oživení přibyly zakázky a potřebují proto stále více pracovníků. Zaměstnance hledají prostřednictvím Úřadů práce, na internetových pracovních portálech, formou tištěné inzerce, přes veletrhy zaměřené na pracovní příležitosti i skrze profesionální personalisty a headhuntery. O kvalitní zaměstnance se často musí přetahovat s konkurencí a nedostatek volné pracovní síly tak má pozitivní dopad na mzdový vývoj. Zaměstnavatelé zkrátka musí občas sáhnout hlouběji do kapsy. Na zvyšování mezd tlačí i samotní zaměstnanci, kterým se pomalu vrací optimismus a již nemají takvý strach změnit místo. Zaměstnavatel si tak nezřídka musí loajalitu zaměstnanců pojistit nejen odpovídajícím platem, ale i motivačními benefity a bonusy.

Příznivou zprávou je, že si letos polepší i ti, kteří jsou nyní placeni nejhůře. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí to v loňském roce byli vrátní, uklízeči a barmani. Od ledna 2016 se totiž zvyšuje minimální mzda i tzv. zaručená mzda.

Minimální mzda je státem určená nejnižší možná odměna, kterou je povinen zaměstnavatel v podnikatelské sféře poskytnou zaměstnanci za práci. Od ledna letošního roku vzrostla o 700 Kč měsíčně, tedy z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Minimální hodinová mzda vzrostla o 3,70 Kč, tedy z 55,00 na 58,70 Kč.

Pro většinu zaměstnanců však v praxi platí mnohem vyšší minimum, tzv. zaručená mzda, odstupňovaná podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi stupňů, tzv. minimálních mzdových tarifů (pro platy ve veřejném sektoru platí odlišné tabulky). Rovněž tyto sazby od ledna 2016 vzrostly. Kompletní přehled aktuálních sazeb podle druhů práce naleznete v odkazu.

Pokud stávající pozitivní ekonomický trend vydrží, vláda slibuje další navýšení minimálních a zaručených mezd od roku 2017. V případě minimální mzdy se hovoří o navýšení nejméně 500 Kč měsíčně, ale dokonce i o částce až 11 tisíc korun.

 

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *