Kdy použít a jak vytvořit myšlenkovou mapu?

Když řešíte problém, zkuste si jej nakreslit!

myslenkova-mapa-m

Výbornou pomůckou při řešení problémů a přemýšlení (ale také učení, plánování a organizaci práce) jsou tzv. MYŠLENKOVÉ MAPY. Umožňují člověku představit si určitý problém komplexně a vnímat spojitosti, které by ho obvykle nenapadly

Myšlenkové (někdy též mentální) mapy v šedesátých letech minulého století poprvé představil Tony Buzan, dodnes nejvýznamnější autor knih o mozku a učení.

Jak myšlenkové mapy vypadají?

Myšlenkové mapy představují grafické uspořádání klíčových slov doplněné obrázky, které přehledně zobrazuje jejich vzájemné vztahy a souvislosti. Je to vlastně grafické schéma procesů. Předchází myšlenkovému chaosu, šetří Váš čas a v neposlední řadě se jedná o zábavnou a kreativní činnost.

Jak myšlenkové mapy vytvořit?

  1. Do středu papíru zakreslete klíčový objekt, tzv. centrální obrázek, který symbolizuje téma myšlenkové mapy nebo se k němu vztahuje.
  2. Z centrálního obrázku vycházejí hlavní témata, která s ním úzce souvisí a z nich dále pokračují vzdálenější motivy.
  3. Obrázky používejte také uvnitř myšlenkové mapy a alespoň některé z nich kreslete prostorově. Zapojujete tím do práce další smysly. Slovy Tonyho Buzana: „Jeden obrázek vydá za tisíc slov.“
  4. Organizujte mapu v prostoru, přičemž hranice papíru není hranicí Vašich možností ani Vaší myšlenkové mapy.
  5. Jednotlivé klíčové pojmy jsou asociační podněty, které umožňují vybavit si celkovou informaci. Proto kreslete, vybarvujte, dodávejte mapám třetí rozměr, propojujte, hierarchizujte, kategorizujte, kódujte, odvažte se a asociujte! Měňte styly písma, linií a obrázků.
  6. Popisky pište kapitálkami tak, aby byly čitelné z jednoho směru (abyste mapu nemuseli natáčet a otáčet) – text tak bude přehledný a snadno zapamatovatelný.
  7. Vytvořte si svůj vlastní osobitý styl tvorby myšlenkových map.
  8. K mapám se vracejte – ať již kvůli jejich doplnění nebo zapamatování.

Pokud vás myšlenkové mapy zaujaly, můžete si o nich přečíst některou z knížek, které jsou právě v prodeji. Toto téma také najdete v některých vzdělávacích kurzech – obsahují jej například administrativní kurzy nebo některé kurzy pro začínající podnikatele a manažery.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *