Když řešíte problém, zkuste si jej nakreslit!
Výbornou pomůckou při řešení problémů a přemýšlení (ale také učení, plánování a organizaci práce) jsou tzv. MYŠLENKOVÉ MAPY. Umožňují člověku představit si určitý problém komplexně a vnímat spojitosti, které by ho obvykle nenapadly.
Myšlenkové (někdy též mentální) mapy v šedesátých letech minulého století poprvé představil Tony Buzan, dodnes nejvýznamnější autor knih o mozku a učení.
Jak myšlenkové mapy vypadají?
Myšlenkové mapy představují grafické uspořádání klíčových slov doplněné obrázky, které přehledně zobrazuje jejich vzájemné vztahy a souvislosti. Je to vlastně grafické schéma procesů. Předchází myšlenkovému chaosu, šetří Váš čas a v neposlední řadě se jedná o zábavnou a kreativní činnost.
Jak myšlenkové mapy vytvořit?
- Do středu papíru zakreslete klíčový objekt, tzv. centrální obrázek, který symbolizuje téma myšlenkové mapy nebo se k němu vztahuje.
- Z centrálního obrázku vycházejí hlavní témata, která s ním úzce souvisí a z nich dále pokračují vzdálenější motivy.
- Obrázky používejte také uvnitř myšlenkové mapy a alespoň některé z nich kreslete prostorově. Zapojujete tím do práce další smysly. Slovy Tonyho Buzana: „Jeden obrázek vydá za tisíc slov.“
- Organizujte mapu v prostoru, přičemž hranice papíru není hranicí Vašich možností ani Vaší myšlenkové mapy.
- Jednotlivé klíčové pojmy jsou asociační podněty, které umožňují vybavit si celkovou informaci. Proto kreslete, vybarvujte, dodávejte mapám třetí rozměr, propojujte, hierarchizujte, kategorizujte, kódujte, odvažte se a asociujte! Měňte styly písma, linií a obrázků.
- Popisky pište kapitálkami tak, aby byly čitelné z jednoho směru (abyste mapu nemuseli natáčet a otáčet) – text tak bude přehledný a snadno zapamatovatelný.
- Vytvořte si svůj vlastní osobitý styl tvorby myšlenkových map.
- K mapám se vracejte – ať již kvůli jejich doplnění nebo zapamatování.
Pokud vás myšlenkové mapy zaujaly, můžete si o nich přečíst některou z knížek, které jsou právě v prodeji. Toto téma také najdete v některých vzdělávacích kurzech – obsahují jej například administrativní kurzy nebo některé kurzy pro začínající podnikatele a manažery.