Mojí reklamou je mé jméno

Zamýšlím nad Baťovým přirovnáním, že „reklama je jako lampa, která zákazníkovi posvítí na naše výrobky a služby.“ A stejně jako on, také já se snažím, aby mojí reklamou byla především dobře odvedená práce a spokojení zákazníci.

Dalo by se s nadsázkou říci, že jako obchodní zástupce zaměstnávám svoje zákazníky a místo nákladné reklamy používám jen skromný „vývěsní štít“, podle něhož mě každý, kdo má o moje výrobky a služby zájem, bez potíží najde. Reaguji „na požádání“, tedy poptávka či pozvání na obchodní schůzku přichází ze strany zákazníka. Vzpomeňte si, jak vás obtěžují nevyžádané e-maily nebo neustálé telefonáty mobilních operátorů se zaručeně nejvýhodnějšími tarify. Když to vadí nám, jak se potom asi cítí naši zákazníci, když je obtěžujeme nevyžádanými nabídkami a žádostmi o schůzku?

Velice si cením objektivní zpětné vazby, kterou záměrně neovlivňuji žádnými obchodními technikami ani marketingovými triky. Pokud kdokoliv projeví zájem, představím mu konkrétní výsledky své práce, poskytnu informace o realizovaných projektech a nastíním jejich využití v praxi. Doporučím možná řešení, ovšem jen pokud vidím jejich skutečný přínos. Konečné rozhodnutí, zda koupit či nekoupit, nechávám výhradně na zákazníkovi.

Jak už jsem naznačil, tímto způsobem získávám nezkreslenou informaci o přínosu svých produktů pro mé zákazníky. Pokud není o některý z nich dlouhodobě zájem, nesnažím se zjistit, proč tomu tak je, nebo takový produkt modifikovat a znovu uvádět na trh. Tento produkt dále nenabízím a zaměřím se na inovaci úspěšných produktů nebo vývoj úplně nových řešení.

Samozřejmě, také já musím svoje výrobky a služby „nabízet“, přinejmenším dát o sobě vědět. Sám Baťa dobře věděl, jak je reklama pro každé podnikání důležitá. Proto měl inzeráty ve všech novinách, plakáty na všech náměstích a své jméno na každé prodejně. Nikoho se však nesnažil přesvědčit, aby jeho boty koupil. Také já důsledně dbám na to, abych nikomu nic nevnucoval a spíše než přesvědčit se snažím zaujmout a inspirovat. Věřím, že platí ono známé „dobré zboží se prodává samo“. Vím, že to trvá mnohem déle než s pomocí agresivní reklamy, ale je to dle mého názoru jediná cesta k dlouhodobě úspěšnému podnikání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *