Manažerské styly: Cukr nebo bič?

Pokud se plánujete vydat na manažerskou dráhu, počítejte s tím, že vás čeká řada nových výzev. Jedním z prvních témat, které je třeba ve vztahu k podřízeným vyřešit je bezesporu autorita. Jestli navíc začínáte řídit tým svých bývalých kolegů, může se stát nedostatečná autorita tou klíčovou.

O co však může opřít svou autoritu začínající manažer, když své kolegy na pracovišti považoval spíše za své kamarády a ani věkově se od nich příliš neliší? Řada začínajících manažerů se v těchto chvílích uchýlí ke stanovování pravidel a nařízení a jejich striktnímu dodržování. Na základě pravidel si tak buduje svou formální autoritu. Pokud se to s pravidly přežene, můžeme z pohledu managementu mluvit o byrokratickém manažerském stylu. Pro některé situace může být byrokratický styl vhodný, neměli bychom však stavět svůj styl řízení pouze na něm.

Nezřídka kdy se z čerstvého manažera stane autokrat a pro řízení svých podřízených nasadí autokratický manažerský styl. Manažer zpravidla řídí své podřízené direktivně, vyžaduje bezpodmínečnou poslušnost a nedává prostor pro vyjadřování názorů podřízených. I ten má v managementu své opodstatnění, pokud to však s autokracií manažer přežene, hrozí fluktuace zaměstnanců a s ním související dlouhodobé snížení produktivity.

Někteří začínající manažeři se vydávají opačnou cestou. Tedy pokračují ve vztazích s podřízenými, jako kdyby byli spíše jejich kolegové. Nikomu nic nenařizují a kontrolují je minimálně až po úplném dokončení úkolu. Tito manažeři také často ponechávají výběr pracovních metod na svých podřízených. V praxi tak dochází k liberálnímu stylu řízení. I ten má v managementu své opodstatnění, například když na pracovišti panuje silná vnitřní motivace. O něco důraznější je demokratický styl. Zde se manažer při rozhodování radí s podřízenými, nakonec však finální rozhodnutí provede sám.

Jaký styl vedení lidí si tedy má začínající manažer vybrat? Buďte přirození a zkuste pracovat s tím, který vám zpočátku sedne nejlépe. Postupem času se snažte rozvíjet i ty další, neboť ne s každým podřízeným a v každé situaci bude nejvhodnější právě ten váš. Naučíte se, že na někoho platí spíše volnost a cukr, na jiné je nejlepší občas použít bič.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *