Proč lidé podnikají? Víra (2. díl)

Ať už mi věříte nebo nevěříte, pravda je taková, že v něco věříte. Víra je jedno z nej-větších mysterií našeho světa. Bez víry není život.

Nevím proč, ale velmi často máme slovo víra spojeno s vírou v Boha. Už to dělení lidí na věřící a nevěřící. Vůbec to nedává smysl. I kdybychom připustili takové zúžení slova víra, pak přece ten, kdo nevěří v existenci Boha, věří tím v jeho neexistenci, čili je rovněž věřící. Věřící v něco jiného. Přijde vám to zmatené? Mně taky a proto jsem se rozhodl věnovat se víře jako první.

Co má společného s podnikáním? Všechno. Je základním hnacím impulsem každého lidského snažení a podnikání obzvlášť. Pouštíme se na tu nejistou a neznámou cestu plni víry. Víry v to, že budeme lepší než ostatní, víry, že prorazíme, že vyděláme peníze, že si splníme své sny, že uděláme své bližní šťastnými, že po sobě zanecháme něco smysluplného … Víry v naše síly, v naší tvořivost, odvahu, vytrvalost, vůli … Při prvních nezdarech pak snadno uvě-říme v naši neschopnost, hloupost, lenost, smůlu … Uvěříme v marnost, zbytečnost, nemožnost …

Vidíte to taky? Ptáte se co? Přece tu úžasnou proměnlivost naší víry. Jeden den věříme ve své síly a druhý den stejně tak pevně uvěříme ve svou neschopnost. V tom je ošidnost víry. Nechává se zmítat našimi emocemi, okamžitými úspěchy a nezdary a snadno se stane, že nás vláčí od euforie k depresi. Může nás vynést k úspěchům stejně tak dobře jako nás dokáže sra-zit na kolena. A to, co s námi udělá, máme ve svých rukou.

Víra totiž potřebuje pevný bod. Bod, ke kterému se může upnout bez ohledu na to, co se děje. Jestli se daří nebo nedaří. Jestli svítí slunce nebo prší. A v tom je celý fígl. Ten pevný bod naší víře dáváme my. My se rozhodneme, jestli tím bodem bude Bůh, my, naše schopnosti nebo naše neschopnosti anebo jestli tím bodem bude každý den něco jiného, podle nálady či počasí. Tím bodem, ke kterému směřuje naše víra je smysl. Smysl našeho konání, odpověď na otázku, proč to děláme. Tu naše víra potřebuje, aby nás mohla vést.
A smyslu se budeme věnovat příště.

P.S. Ještě vám prozradím jednu věc, jejíž pochopení mi trvalo přes 40 let – pravda je víra. Jinak řečeno – pravda je to, čemu uvěříte, že je to pravda. To jen abyste měli do příště o čem meditovat.

Četli jste všechny díly?

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *