Od srpna letošního roku začíná platit nová norma pro grafickou úpravu textových dokumentů. Až dosud se pravidla řídila Českou technickou normou (ČSN 01 6910) z roku 2007. Norma určuje zásady formálního uspořádání obchodních a úředních písemností. Kromě formátování a obecných pravidel českého pravopisu norma určuje, jak psát adresy, oslovení, telefonní čísla, data, zkratky, tituly apod. Dodržování normy s označením ČSN 01 6910 není povinné ani právně vymahatelné. Pravidla se ale vyučují například na obchodních akademiích, kde je psaní korespondence součástí maturitní zkoušky; řídit by se jimi měly také úřady.
Nová norma pro úpravu písemných dokumentů zjednodušuje psaní kalendářních dat, časových údajů, peněžních částek, poštovních adres, spojovníku a pomlčky. Upravuje rovněž pravidla pro psaní oslovení, lomítek, měřítek a poměrů.
Novinky v tvorbě a stylizaci písemností
- Časové údaje – norma nově umožňuje psaní času s dvojtečkou (7:30) i tečkou (7.30); variantu s nulou můžete používat pouze v kombinaci s dvojtečkou (07:30)
- Kalendářní data – nyní lze psát měsíc slovem (1. srpna 2014), nebo číslicemi, a to vzestupně s tečkami (1. 8. 2014), vzestupně s dvoumístným zápisem dnů a měsíců bez mezer za tečkami (01.08.2014) i sestupně se spojovníky (2014-08-01)
- Peněžní částky – norma zjednodušuje způsob jejich zapisování, správně jsou nyní varianty 4 760 Kč, 4.760 Kč a 400,00 Kč (poslední zmíněná varianta se užívá u zarovnání údajů v sestavách a tabulkách); nová pravidla již nedoporučují tvary Kč 500,- nebo 500,- Kč
- Měřítko a poměr – nový zápis odpovídá podobě na mapách a v odborné literatuře, tedy s mezerou před a za dvojtečkou (mapa 1 : 50 000, poměr 1: 2); sportovní skóre se naopak píše bez mezer (výsledek utkání 1:2)
- Spojovník a pomlčka – v místních jménech se spojovníkem použitým mezi víceslovnými výrazy je dovoleno nahrazovat spojovník pomlčkou s mezerami (Praha-město, ale také Praha–město)
- Lomítko – norma doporučuje oddělovat lomítko od přilehlých výrazů mezerami, jestliže je alespoň jeden z výrazů členěných lomítkem víceslovný (o městě / ve městě) a a umožňuje používat lomítko i ke grafickému oddělení výrazů – například při číslování stran lze vedle strana 1/3 psát také strana 1 / 3
- Oslovení – dle nových pravidel je v oslovení možné užít jen 5. pád
- Poštovní adresy – název obce nebo adresní pošty již není nutné psát verzálkami, není-li adresa psána rukou