Dělám to, za co mi ostatní poděkují

Někde jsem četl, že své podnikání plánujeme jako analytické cvičení. Jaké trhy rostou, za jaké zboží a služby jsou zákazníci ochotni zaplatit nejvíce. Aniž si to uvědomujeme, děláme většinou to, co po nás chce někdo jiný. Myslíte si, že patříte k těm šťastným lidem, kteří opravdu dělají to, co je baví? Pak si tedy představte, že budete svou práci vykonávat několik týdnů, měsíců nebo i let úplně zadarmo. Že obětujete třeba všechny úspory nebo prodáte všechen svůj majetek. Ptáte se proč? Přeci protože věříte, z celého srdce věříte, že děláte to, co má smysl a co poslouží ostatním. A někdy v budoucnu se vám to určitě vrátí.

Pochopil jsem, že není až tak podstatné, zda uzavřu výhodný kontrakt nebo zda mi zákazník zaplatí fakturu. Je to samozřejmě důležité, bez toho by moje podnikání vzalo rychlý konec, ale mnohem důležitější je, když mi zákazník poděkuje. Ne tak, jak děkujeme u pokladny v hypermarketu, ale opravdu upřímně a od srdce. To je totiž jediný moment, kdy si mohu být jistý, že jsem svou práci odvedl dobře a moji zákazníci z ní mají užitek. To je přesně ta zpětná vazba, která mi říká, že jdu správným směrem a mám ve svém snažení pokračovat. Navíc, co může člověka motivovat více než skutečnost, že jeho práci někdo ocení.

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy litovali, že jste si něco koupili jen proto, že to bylo hezky zabaleno, nebo vás šikovný obchodník přesvědčil, že jeho zboží prostě musíte mít. Myslíte si, že se do toho obchodu ještě vrátíte? Právě to je ten důvod, proč nechci jen „prodat“, ale udělám vše pro to, aby se můj spokojený zákazník dříve nebo později znovu vrátil.

Také jsem přemýšlel, proč za některými svými dodavateli jezdím desítky kilometrů, když bych jistě stejnou službu pořídil někde za rohem. Přišel jsem na to, že už nekupuji ani tak jejich zboží, to je samozřejmost, ale spíše ochotu, rychlost, spolehlivost a příjemné jednání. Nekupuji výrobek či službu, ale „člověka“. A od té doby takové výrobky a služby „s lidskou tváří“ dodávám všem svým zákazníkům.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *