Čí jsou Tvoje peníze? Rozhovor :-)

Lektor našeho vzdělávacího centra Rudolf Příman napsal a nedávno vydal knihu, která se jmenuje „Čí jsou Tvoje peníze„. Jak sám autor říká, je to kniha o penězích, ale „jinak, než jsme zvyklí„. Vy, kteří znáte přednášky Rudolfa Přímana, víte, že jeho vyprávění, postřehy a názory stojí za pozornost. Jsou inspirující, zajímavé, zábavné, nutí k zamyšlení. A stejná je i jeho kniha 🙂

Naše vzdělávací centrum vydání knihy finančně podpořilo. Jsme moc rádi, že jsme se na tomto projektu mohli podílet, těšil nás proces příprav a realizace… a nyní nás baví si v knize číst…

Knihu „Čí jsou Tvoje peníze“ od nás dostanou jako dárek všichni studenti našich kurzů Základy podnikání a Management pro praxi. A Vám ostatním přinášíme jako malou ochutnávku rozhovor s autorem – Rudolfem Přímanem.

1) O čem tvoje kniha je?

Těžko se mi to nějak jednoduše pojmenovává. Nejjednodušší by bylo říct, že je o finanční gramotnosti. Jenže moje představa o tom, co je obsahem pojmu finanční gramotnost se dost liší od toho, čím se zabývají učebnice, které jsem na toto téma četl. Mnozí budou asi překvapeni, že peníze jako takové v ní nehrají hlavní roli.

2) Co tě vedlo k jejímu napsání?

Mělo to vývoj. Začínal jsem podnikat v roce 1991. Bylo to takové pionýrské objevování, ale také jsem udělal spoustu chyb, ve finanční oblasti nejvíc. Nesl jsem za to následky a časem jsem si kladl otázku, co bylo pro mne nejdůležitější pro zvládnutí těch problémů. A zjistil jsem, že to bylo pochopení určitých věcí, jejich přijetí do mého života a změna způsobu myšlení. Pak mě napadlo, že by to mohlo být k užitku i někomu dalšímu, protože to jsou univerzální věci. K napsání knihy mne taky hodně postrčilo moje učení v Centru služeb pro podnikání. Zjistil jsem, že když se bavíme o těchto věcech se studenty, velmi je to zajímá a také mě překvapilo zjištění, jak málo o těchto věcech lidé přemýšlejí. A přitom jsou pro náš život důležité.

3) Pro koho je určená?

Trochu jsem to naznačil v předchozích odpovědích. Je určena pro každého, kdo je ochotný o těchto věcech přemýšlet. Kdo chápe, že tohle je důležité téma, na rozdíl od spousty zbytečností, kterými nás zahlcují média.

4) Co by si měl čtenář odnést?

Pokud bych si mohl přát, tak bych rád, aby si odnesl chuť o věcech přemýšlet. Pokud někdo čeká, že ode mne dostane návod na to, jak si uspořádat svůj život, bude zklamaný. Takové návody nemám, protože neexistují. Každý život je jedinečný, ale důležité je, abychom o něm přemýšleli. Myslím si, že moje chyby a životní omyly mohou pomoci v hledání vlastních cest pro ostatní. Jak jsem napsal hned v začátku knihy …i když je příběh každého z nás jedinečný, napsány jsou všechny stejným jazykem.

5) Proč právě teď?

Impulsů přišlo víc. Celá situace kolem kovidu mi dala víc volného času. Rozhodl jsem se ho využít pro psaní a vydání knihy, pomohlo mi to i lépe se odpoutat od těch lavin katastrof, které se na nás valí zvenčí. Navíc mi v pravou chvíli přišel kontakt na vydavatelství, které mi z přípravy a vydání knihy udělalo zajímavou a zábavnou hru. Také jsem si říkal, že události uplynulého roku přimějí více lidí přemýšlet o svém životě a o úloze peněz v něm. A nakonec mne uplynulý rok šokoval poznáním, jak malé je povědomí o fungování peněz v našem životě mezi lidmi. Už při jarním lockdownu v roce 2020 bylo děsivé, když jsem mluvil s lidmi, jejichž firmy byly zavřené a oni byli doma. Situace se jim líbila a říkali, že by to mohlo trvat ještě měsíc, že si užívají hezké počasí na zahradě. Uvědomil jsem si, že vůbec nechápou, že mezi jejich výplatou a fungováním firmy existuje velmi úzká souvislost. I když se obávám, že zrovna tito po mé knize nesáhnou… 

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech: