Bill Gates, Warren Buffett a… William Shakespeare?

V těchto dnech si připomínáme 450. výročí narození Williama Shakespeara. Jeho tvorba dodnes oslovuje diváky a čtenáře pro svoje kvality literární, ovšem i na našem blogu si tento dramatik najde své místo.

V roce 1999 vznikl na Cranfield University School of Management zajímavý projekt. Škola společně s herci z divadla Globe připravila dvoudenní semináře pro vrcholové manažery. Účastníci si v něm osvojili některé základní herecké techniky a především probrali několik Shakespearových her a hledali v nich inspiraci pro řešení problémů, s nimiž se potýkají v pracovním prostředí. Za nemalé kurzovné v ceně 1.000 liber si frekventanti vylepšili své řečnické a komunikační dovednosti, našli nový úhel pohledu na svoji situaci a – což potěšilo lektory-profesionální herce nejvíc – mnozí objevili půvab alžbětinského dramatu, které pro ně bylo v době školní docházky jen nudnou povinnou četbou.

Zkuste si tipnout, ve které hře se lze inspirovat v těchto situacích (zároveň si procvičíte angličtinu):

1, You want to learn to delegate. You would like to give up some power without losing control. Be a careful manager even in a family business.

2, Avoid being obsessed with power. You feel that somebody else (your wife perhaps?) is pushing you to get promoted, but don´t choose the wrong way to climb the corporate ladder. Always think about the consequences of your acts.

3, Being too greedy can be dangerous. Learn to understand the quality of justice. Especially if you are a bank manager.

4, You want to be an effective leader and need to motivate your staff in business ´battles´ with a rival company. Other board members might plot against you. You should learn from someone with more experience and also get out of your office to see real life.

5, A good manager has a strategy, can take difficult decisions and doesn´t miss a chance to take action at the right time. Always avoid these: indecision, procrastination and poor risk management.

Řešení:

1, King Lear
2, Macbeth
3, The Merchant of Venice
4, Henry V
5, Hamlet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *