Adaptace zaměstnanců jako příležitost

První dny v novém zaměstnání většinou nebývají jednoduché. Čerstvě přijatý zaměstnanec si zvyká na nové prostředí, poznává své kolegy a do toho často již dostává své první úkoly. Personalista má však k dispozici nástroj v podobě adaptačního programu. Ten může zapracování nového kolegy výrazně usnadnit.

Adaptační program v současnosti využívá většina velkých organizací. Zaměstnanci bezprostředně po nástupu obdrží uvítací materiály, kde se podrobněji seznámí s organizací. Součástí adaptace většinou bývá i série školení. V rámci adaptace se zaměstnanec postupně seznamuje s pracovními úkoly a v pravidelných intervalech se setkává se svým nadřízeným nebo s přiděleným mentorem.

Pojďme se podrobněji podívat na to, co všechno může adaptační program obsahovat:

Uvítací brožura

  • Velcí zaměstnavatelé mají zpravidla zpracovanou brožuru. Ta obsahuje zpravidla základní informace o organizaci a jejím poslání, organizační strukturu, důležité kontakty. Velmi často se v uvítací brožuře nějakým způsobem objeví firemní hodnoty nebo firemní kodex.

Úvodní školení

  • Důležité informace předá zpravidla personalista nebo mentor nově nastoupeným zaměstnancům na úvodním školení. Před větším počtem nově nastoupených zaměstnanců se také klidně může objevit ředitel firmy, aby nové kolegy přivítal.

Mentor

  • Některé firmy pro efektivnější zapracování nováčků zavádí roli mentora. Ten jim je k dispozici a provádí je celou adaptací od začátku do konce. Mentor se stará, aby měli noví zaměstnanci vše potřebné k dispozici a mohli co nejdříve podávat žádoucí výkon.

Adaptační plán

  • Zaměstnance po nástupu většinou čeká řada různých povinností. Od převzetí firemního počítače popřípadě mobilního telefonu, přes vyřízení přístupů do interních informačních systémů po školení BOZP. Je proto vhodné zpracovat rámcový adaptační plán, co všechno by v adaptaci měl nový zaměstnanec stihnout.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *