Doba teambuldingů se začíná blížit. Právě jarní měsíce bývají pro teambuildingy nejvhodnější. Počasí již dovolí trávit společně čas venku, ale ještě nepřišel čas dovolených. Na co se má personalista při organizaci teambuildingu zaměřit?
Řada cenných zkušeností a s tím související osobní rozvoj přichází v rámci intenzivní spolupráce při náročném úkolu. Tuto situaci se často snaží vyvolat organizátoři outodoor trainingu nebo taky tzv. teambuildingů. Zaměstnanci si na nich zdánlivě hrají, ale přitom se učí, jak spolu efektivně spolupracovat a jak vyjít s jednotlivými kolegy, kteří jsou velmi různorodí. Profesionálně vedený teambuiling může také přinést hromadu podnětů o tom, jaké stránky osobností jednotlivých zaměstnanců je třeba zlepšovat.
To co můžeme z pohledu personalisty považovat za logický krok na cestě k lepšímu kolektivu a tím i k úspěšnější organizaci, může být pro některé zaměstnance nenáviděnou povinností. Na jaké aspekty je proto vhodné se při přípravě zaměřit?
1. Pečlivě zvažte fyzicky náročné aktivity
Se slovem teambulding si řada lidí často spojuje fyzicky náročné aktivity. Ať už se jedná o bungee-jumping nebo paintball, většinou se najde nemalá skupina, která hry v podobném duchu odmítá. I přesto že v extrémních situacích své kolegy nejlépe poznáte a zpravidla dochází k utužení kolektivu, pečlivě zvažte, jestli jsou pro tuto cílovou skupinu skutečně nezbytné. Existuje velké množství her, při kterých se zaměstnanci sblíží také, ale nevyvolávají dopředu negativní reakce. Pokud se již pro fyzicky náročnou aktivitu z různých důvodů rozhodnete, prezentujte ji jako dobrovolnou.
2. Získejte zpětnou vazbu na zaměstnance
Pokud připravujete zaměstnancům pestrý i namáhavý program, požádejte organizátora o zpětnou vazbu na jednotlivé zaměstnance. Využijte teambulding pro získání cenné zpětné vazby o tom, jak si jednotliví zaměstnanci vedou a kde mají slabiny. Zjištěné informace použijte pro další rozvoj a růst svých zaměstnanců.
3. Vyberte vhodný čas konání
Často diskutovaná bývá otázka, zdali teambuildingy patří do pracovní doby nebo se mají odehrávat o víkendu. Zaměstnanci zpravidla považují teambuldingy za čas strávený v práci a často odmítají obětovat své víkendové dny, z pohledu firmy se však jedná o čas, kdy se fakticky práci nevěnují. Velmi častým kompromisem proto bývá kombinace pátečního dne a soboty. Pokud chcete, aby vám zaměstnanci ze sobotního dne neodjeli, sestavte jednotlivé aktivity tak, aby v sobotu přišlo to nejlákavější.
4. Nepodceňujte ubytování a jídlo
Někdy se personalisté příliš soustředí na samotný program a vysoce odborní zaměstnanci skončí v ne příliš lákavém penzionu. Nezapomínejte, že špatně zvolené ubytování či stravování může u některých zaměstnanců shodit celou akci.
Další užitečné informace…
… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:
- Personalistika pro praxi
- Management pro praxi