Vzdělávání praxí pomáhá plnit kariérní sny

Když je práce i Vašim koníčkem, rozhodně patříte mezi šťastlivce. Někdy ale na sobě musíte nejprve zapracovat, abyste mohli jít naproti svému štěstí. Příběh Kateřiny (38) a Juliuse (20) je toho příkladem. Aby si splnili svůj sen, zapojili se do projektu Vzdělávání praxí a získali praxi na svých vysněných pozicích.

Pro Kateřinu byl projekt Vzdělávání praxí skvělou příležitostí, jak získat praktické dovednosti v oboru zemědělství a veterinární péče a hlavně se realizovat v prostředí koní. Poskytovatelem její praxe byl Jezdecký klub Baník Ostrava, který funguje už od roku 1968 a patří mezi nejstarší kluby v ČR. Náplní Kateřiny vzdělávání praxí bylo pečovat o zdraví koní, připravovat a dávkovat krmiva, asistovat při přesunech zvířat nebo udržovat stáje. Pomáhala i s přípravou 54. ročníku Velké ceny Ostravy. Po dobu praxe v rozsahu 320 hodin se Kateřina svým přístupem k práci v jezdeckém klubu osvědčila a získala nabídku další spolupráce.

Julius měl v tom, že by se chtěl stát kadeřníkem, jasno už od 15 let. Stříhání a barvení vlasů ho bavilo, protože v nich mohl uplatnit svoji představivost a kreativitu. Odborné učiliště ale nakonec nedokončil, potřeboval začít vydělávat a jeho práce byla na noční směny, se studiem ji nedokázal skloubit. Ačkoliv ovládal kadeřnické služby i bez dokončení školy, měl problém, že bez dokladu o vzdělání ho v žádném kadeřnictví nechtěli zaměstnat. Když se dozvěděl, že existuje způsob jak si praxi kadeřníka osvěžit a zároveň získat certifikát, kterým bude moci oficiálně doložit svoje dovednosti, neváhal a pro tuto možnost se rozhodl. Projekt Vzdělávání praxí absolvoval v kadeřnickém studiu J&R. Od zkušené mentorky kadeřnice Jarmily, se kterou strávil v salonu dva měsíce, se naučil několik nových triků. Nejvíce ocenil získání certifikátu, který může dokládat při hledání budoucího zaměstnání.

Zaujala Vás tato možnost dalšího vzdělávání? Aktuálně je zveřejněno přes 200 nabídek na různých typových pozicích po celé České republice, které si můžete prohlížet po bezplatné a nezávazné registraci do projektové Databáze. Na vzdělávání praxí se můžete přihlásit, pokud spadáte alespoň do jedné z těchto kategorií: jste uchazeč/zájemce o zaměstnání zaevidovaný na ÚP ČR; rodična/pomateřské nebo rodičovské dovolené; máte nízkou kvalifikaci; jste starší 50 let; jste osoba se zdravotním postižením nebo jste studentem střední či vysoké školy (posledního ročníku střední školy; posledních 4 semestrů vysoké školy v bakalářském, magisterském či doktorandském programu; posledních 4 semestrů vyšší odborné školy; jednoletého denního studia akreditované jazykové školy).

„Vzdělávání praxí pro zvýšení zaměstnatelnosti“ realizuje Fond dalšího vzdělávání, státní příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Další informace o projektu naleznete na www.vzdelavanipraxi.cz nebo na infolince 775 881 408.

Autor článku: VZDĚLÁVÁNÍ PRAXÍ