Jak napsat tiskovou zprávu

Smyslem tiskových zpráv je informovat o významných událostech, objevech nebo změnách. V případě produktového PR bývá významnou událostí například zavedení nového produktu na trh. Tisková zpráva jako podklad pro média pak propaguje váš nový produkt a společnost a je podkladem pro vaše PR aktivity. Proto je dobré znát několik jednoduchých zákonitostí, které vám s tvorbou tiskové zprávy pomohou.

Vycházejte z toho, že novináři nevědí, kam dřív skočit (běhají z jedné tiskové konference na druhou 🙂 ), takže pokud budou muset strávit větší čas uvažováním nad tím, co chtěl svou tiskovou zprávou autor vlastně říci, nemusí je vaše tisková zpráva vůbec zaujmout.

  1. V Záhlaví stránky označte, že jde o tiskovou zprávu. Dáváte tak najevo, že je text Vaší zprávy použitelný k volnému šíření a novináři s ním mohou pracovat.
  2. Titulek – krátký, výstižný, poutavý a zároveň dostatečně popisný, aby postihoval podstatu zprávy. Pro titulek použijte maximálně sedm slov.
  3. Jak zvládnout obsah tiskové zprávy výstižně ilustruje následující obrázek. tiskova-zprava
    Jednoduché, viďte? Seřazením informací od nejdůležitější po nejméně důležité minimalizujete riziko, že to, co považujete za stěžejní, nebude publikováno.
  4. Počítejte s tím, že v médiích hraje obrazová složka stejně důležitou, nebo i důležitější roli než fakta. Proto si připravte zajímavé fotografie, které byste spolu s tiskovou zprávou mohli novinářům dát k dispozici.
  5. Dbejte na to, aby délka tiskové zprávy byla přiměřená. Obecně se dá říci, že by včetně grafiky neměla přesahovat jednu stránku A4.
  6. Na závěr nezapomeňte uvést kontakty na vaši PR agenturu či zodpovědnou osobu z vaší firmy.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *