Jak moc jsme „značkoví“?

Když se řekne značka – každému se vybaví značka firemní. Ale co zaměstnanci nebo podnikatelé – jako fyzické osoby – jsme/můžeme být také značkoví? Máme svou osobní značku a funguje nám? Kdo, kdy a proč ji vlastně používá?

Osobní značka zahrnuje vědomé, cílené a koncepční budování osobní identity se zaměřením na specifické kvality, které nás jako podnikatele, zaměstnance či uchazeče o zaměstnání odlišují od konkurence. Osobní značka může (ale nesprávně pojatá nemusí) být naším silným nástrojem na trhu, ať už podnikatelském či trhu práce.

První asociace, které obvykle přicházejí s pojmem osobní značka a její budování, jsou aktivity na sociálních sítích, blogy, šíření informací a vlastních názorů – prostě veškeré snahy o to, aby o nás lidé věděli. Komunikace je jistě důležitá, ale nedostatečně promyšlená a nekoncepční může naší osobní značce spíše uškodit, než prospět, v lepším případě zůstane bez efektu.

Před tím, než vyjdeme s osobní značkou (kůží) na trh je třeba se strategicky (marketingově) připravit. Základem je znát své silné a slabé stánky, příležitosti a hrozby – jako lektorka marketingu bych tedy doporučila udělat si osobní SWOT analýzu. Jakmile si osobní SWOTKU zpracujeme a připustíme, že věci jsou tak, jak jsou, je třeba vytvořit si silný (ale zásadně pravdivý a autentický příběh). Příběh, který dokonale známe, věříme mu, můžeme se s ním ztotožnit a máme odvahu a sebevědomí ho šířit dál. Víme, proč vznikl, kde začíná a kam směřuje. A teprve potom ho můžeme začít vyprávět.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *