Proč lidé podnikají? Poznání (4. díl)

K tématu – proč lidé podnikají – se vracím po delší době a téma poznání mi přijde zajímavé. Lze ho chápat v několika významech, na první dobrou mě napadají tři. První je vzdělávací a souvisí s faktem, že při podnikání se musíte stále něco nového učit. Nikdy nemáte hotovo, souvisí to s tvořením, o kterém někdy příště. Druhý význam je spíš osobnostně rozvojový – při podnikání se určitě dozvíte mnoho o sobě samých. O tom, kdo jste, co chcete – posluchačům v kurzech základů podnikání vždy říkám, že podnikání je změní. Ať chtějí nebo ne. A pak je tu význam třetí a ten se mi spojuje s jedním příběhem ze života.

Mám ve firmě kolegu, milovníka psů. Jeho oblíbenou rasou jsou boxeři, ale znáte to, tihle vyšlechtění psi mívají často různé zdravotní problémy. A jeho Aran má od narození potíže se zažíváním, takže musel mít od štěněte speciální dietu.

Dlouhé roky bydleli v bytě ve městě a Aran od svého narození jiné prostředí nepoznal. Zvykl si a dobře prospíval. Pak si ale můj kolega s manželkou koupili domek na vesnici, pár kilometrů od města. Těšili se na klid a zahrádku, ale kolega měl velké obavy o Arana. Bál se zhoršení jeho zdravotních problémů v novém prostředí – neznámém, méně komfortním a plném rizik. Asi po dvou měsících od přestěhování jsem se ho ptal, jak se daří Aranovi a on mi nadšeně vyprávěl, jak v novém prostředí rozkvetl. Jak je šťastný na zahradě a jak se radikálně zlepšil jeho zdravotní stav.

Hodně jsem o tom přemýšlel. O tom, že když Aran žil v bytě ve městě, zvykl si, naučil se tam žít a adaptoval se. Nikdy nepoznal nic jiného a tak mu nejspíš přišlo, že tohle je normální svět. Našel si v něm své místo. A pak se najednou dostal do nového prostředí, do světa, pro který byl stvořen. Ano, měl méně pohodlí, občas zmokl na zahradě, někdy mu byla zima, čas od času sežral nějaké nedietní věci, ale jeho tělo poznalo, že sem patří, že tohle je „jeho“svět. A je tam v pohodě.

Často si na něj vzpomenu, když se mi něco nedaří, když věci nejdou tak, jak bych si přál. Občas mám vztek a říkám si, proč to dělám a v takové chvíli si vzpomenu na Arana a na to, že sem patřím. Že podnikání je svět, ve kterém jsem šťastný, že je to prostředí, pro které jsem stvořený. Nevím, jestli to platí obecně pro každého člověka, ale pokud to nezkusíte, nikdy se to nedozvíte. Zvyknete si, adaptujete se, ale nezažijete to.

A proto fandím každému, kdo se to rozhodne zkusit. Držím palce.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *