Jak bojovat se stresem?

Stres je fenoménem dnešní doby, neznám nikoho, kdo by se s ním někdy nesetkal na vlastní kůži. V dnešní době se stresujeme i kvůli maličkostem. Jak se ale dá proti stresu bojovat? Asi začnu tím, že stres není vždy jen špatný. Já se musím přiznat, že mně osobně v některých situacích dokonce pomohl. Když nás něco ohrožuje, zvedne se nám adrenalin a vybičuje nás k lepším výkonům.

Je velmi obtížné vyhnout se stresu v dnešní době, kdy jsou na nás kladeny stále vyšší nároky. Pomáhá uvědomit si, co je opravdu důležité.

Naučila jsem se netrápit věcmi, které nemůžu změnit a které ani nejsou nijak ohrožující. Mít špatnou náladu kvůli tomu, že mě od rána čeká náročný den, je zbytečné a vysilující. Je důležité umět se na problém podívat racionálně a posoudit, co se doopravdy stane, když „to“ nedopadne tak, jak bychom chtěli. Ať je to cokoli, vždy se to dá řešit. Naučila jsem se na věci dívat méně kritickýma očima a rozlišovat důležité věci od méně důležitých a hned mi je lépe. Když si zpětně vzpomenu, kolikrát jsem se stresovala kvůli něčemu, co bylo téměř nepodstatné.

Praktické rady, které mi v životě pomohly v boji proti stresu:

  1. Nevracet se do minulosti vlastními myšlenkami (např. co jsem udělala špatně).
  2. Nebýt vztahovačná a přehnaně sebekritická.
  3. Nelitovat se, tím si vytvoříme problém samy.
  4. Naučit se relaxovat.
  5. Popovídat si o problémech se svými přáteli.
  6. Nenakládat si toho příliš, neslibovat věci, které nemůžu stihnout udělat.
  7. Dát životu trochu řád, rozvrhnout činnosti dne.

Nejdůležitější je podle mě držet si nadhled a na všechno se dívat spíš pozitivně. Život je příliš krátký na to, abychom se ničili neustálým spěchem a strachem, že něco nestihneme, nezvládneme, nedokážeme nebo ztratíme. Podle mě je zbytečné se trápit dopředu. Až se mi něco nepodaří, na trápení bude času dost. Nač se trápit nad myšlenkou „kdyby se mi to náhodou nepodařilo“.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *