Dnes se podíváme na internetové portály, které zveřejňují pracovní nabídky. A jako přídavek se dozvíte tip, jak Vám mohou pomoci personální agentury.
Vyberte si ve změti pracovních portálů
S pracovními portály se doslova roztrhl pytel. Přes vyhledávač Seznam nebo Google jich najdete desítky. Takže by se dalo říct, že nějaká ta práce se jistě najde pro každého. ALE…
Problém je v tom, že se inzeráty často opakují, takže vlastně na některých portálech nenajdete nic nového. Pracovní portál B načítá nabídky z databáze pracovního portálu A, protože jsou provozované stejnou společností. Existují i další důvody, proč k tomu dochází, ale to není teď podstatné. Zaměříme se spíše na to, přes které pracovní portály má smysl práci hledat.
Dejte na doporučení od známých
Obecně platí, že když dělá někdo něco dobře, lidé si o tom povídají a doporučují to svým známým. Ústní reference byla, je a vždycky bude ta nejlepší reklama.
“Řezník na rohu má vždy čerstvé maso a nejchutnější šunku ve městě.”
“Kadeřnice u náměstí je šikovná a není tak drahá.”
Pravidlo osobního doporučení platí i v případě pracovních portálů. Ptejte se svých příbuzných nebo známých, kteří řešili nebo řeší problém s prací stejně jako Vy. Jistě Vám rádi doporučí jejich oblíbený portál s pracovními nabídkami.
Důvěřujte internetovému vyhledávači
Úkolem vyhledávače je poskytovat co nejlepší výsledky vyhledávání na zadaný dotaz. Firmám jako je Google nebo Seznam přinášejí jejich vyhledávače obrovské příjmy, takže je v jejich zájmu, aby Vám poskytovali co nejlepší výsledky na Vaše vyhledávací dotazy.
V současné chvíli platí, že světový vyhledávač Google je chytřejší a poskytuje kvalitnější výsledky vyhledávání než český vyhledávač Seznam. Proto využívejte pro hledání pracovních nabídek spíše Google.
Zadejte dobrý vyhledávací dotaz
“Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.”
Když se Googlu dobře zeptáte, dostanete dobré výsledky vyhledávání s odkazy na dobré pracovní portály. Když se zeptáte špatně, budou špatné i výsledky. Google je stroj, který si neumí domýšlet, takže mu při hledání musíte pomoct.
V případě, že hledáme dobré pracovní portály, na kterých jsou zveřejňovány různé pracovní nabídky, ideální bude, zkusit zadat do Googlu obecnější dotaz. Např.:
- nabídka práce,
- pracovní nabídky,
- volná pracovní místa,
- nabídka zaměstnání.
Podívejte se na konkrétní příklad
Do vyhledávacího pole zadáme dotaz: Nabídky práce
Google zobrazil výsledky vyhledávání:
V červených rámečcích jsou vyznačené reklamní inzeráty, které Google ve výsledcích hledání zobrazuje. Přes inzeráty můžete mnohdy najít také odkazy na dobré weby, ale v našem případě se zaměříme hlavně na přirozené výsledky vyhledávání. Ty poskytují nejkvalitnější výsledky.
Přirozené výsledky vyhledávání jsou seřazeny tak, že na prvních místech najdete odkazy na weby, které nejlépe odpovídají Vašemu vyhledávacímu dotazu.
Na náš dotaz se objevily na prvních pěti místech tyto odkazy:
Odkazy uvedené na první stránce s výsledky vyhledávání lze považovat v našem případě za velmi kvalitní.
Takto si můžete zkusit zadat další obecné dotazy a postupně vypsat odkazy na weby umístěné na první stránce s výsledky hledání, tedy prvních 10 odkazů.
Postupně si vytvoříte seznam odkazů na pracovní portály, které Vám byly doporučeny Googlem. Poté stačí pracovní portály pravidelně sledovat a hlídat si vhodné pracovní nabídky.
Pomocí Googlu můžete jednoduše eliminovat nekvalitní pracovní portály, které mnohdy zobrazují stejné pracovní nabídky jako ty známé portály.
Tip: v srpnu 2014 vznikl nový zajímavý portál s nabídkami práce KdeJePrace.cz. Umožňuje jednoduché a rychlé vyhledávání podle klíčového slova a přesné lokality, takže najdete práce v okolí i když nejste z většího města. Prozatím obsahuje denně aktualizované nabídky práce ze všech úřadů práce v ČR a postupně přibývají i jinde nevkládané nabídky práce (vkládání nabídek je pro zaměstnavatele zdarma).
Nechte personální agentury hledat pracovní nabídky za Vás
Na českém trhu existuje mnoho personálních agentur, které firmám na zakázku hledají vhodné zaměstnance. Mezi ty známější patří například:
Pokud firma zaměstná člověka, kterého personální agentura doporučila, obdrží personální agentura finanční odměnu. Proto tyto agentury budou dělat vše pro to, aby Vám našly vhodné pracovní místo.
Princip je jednoduchý:
- Kontaktujte personální agenturu, zašlete jim životopis…
- Je velká pravděpodobnost, že si Vás pozvou na vstupní pohovor.
- Vyhodnotí Váš pracovní profil a začnou hledat vhodné pracovní nabídky.
- Vyčkejte na první doporučení na pohovor od personální agentury.
- Absolvujte doporučené pohovory.
Hodně úspěchů při hledání práce!
Chcete se podívat na další tip?
Zkuste hledat práci přes rozšířené vyhledávání na Googlu.