Rizika při hledání práce – 3.díl

Přináším vám další článek, který se zabývá riziky při hledání práce. Dnes se zaměřím na falešné personální agentury a falešný fixní plat a neobvykle vysoký plat.

1) Neobvykle vysoký plat:

Rád bych Vás upozornil nástrahu, kterou je nabídka neobvykle vysokého platu. V inzerátech bývá často doplněná velkým množstvím vykřičníků. Bohužel v mnoha případech platí, že dosažení takového platu je ve skutečnosti omezeno splněním nerealizovatelných podmínek. Proto z vlastní zkušenosti doporučuji: pokud najdete firmu, která inzeruje neobvykle vysoký plat, prověřte si ji. Možnosti internetu jsou téměř neomezené. Co považovat za vysoký plat je velmi relativní a závisí na nabízené pozici. Celkově je to na Vašem citlivém posouzení, ale 50 000 Kč měsíčně do této kategorie již rozhodně patří.

2) Falešné personální agentury:

Bohužel jsem se setkal také s případem „falešné personální agentury“, která se snažila zneužít mé situace nezaměstnaného a připravit mě o peníze. Jak to probíhá? Najdete dobrou nabídku práce. (V mém případě to bylo v oblasti controllingu a na ekonomickém úseku.) Nabídka vypadá, jako by jí inzerovala konkrétní firma. Pak si domluvíte termín pohovoru a zjistíte, že se nejedná přímo o firmu, ke které se hlásíte, ale o personální agenturu. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného. Ale po hodině, kterou jste strávili vyplňováním testů a zodpovídáním otázek zjistíte, že právě přišel email, který oznamuje, že inzerovaná pozice byla před malým okamžikem obsazena. Zároveň však e-mail obsahuje nabídku – dostat mnohem lepší pracovní pozici. Stačí prý jediné – zaplatit si u agentury 6 týdenní kurz, po kterém nám garantují nalezení práce. Žádná taková garance však není možná.

3) Fixní, nefixní plat:

Další nepříjemný trik je nabídka fixního platu, který ve skutečnosti vůbec fixním platem není. Našel jsem spoustu inzerátů, kde bylo napsáno „obchodní pozice – fixní plat“ a 5 vykřičníků, nebo ,,pracovník ve službách pro finanční vzdělanost obyvatelstva“ a opět 5 vykřičníků. Velmi veselé bylo, že jsem (naštěstí) brzy zjistil, že se o žádný fixní plat nejednalo. Na přijímacím pohovoru jsem se dozvěděl, že slíbený fixní plat dostanu až tehdy, pokud provedu určitý počet obchodů, nebo uzavřu určitý počet smluv. Nejedná se tedy v žádném případě o fixní plat. Je to stejná situace, jako kdybyste chtěli koupit nové BMW a prodávající by se Vám snažil vnutit starou Škodu Favorit za stejnou částku a přesvědčoval Vás, že se jedná o BMW.

Přeji Vám příjemné prožití prvních jarních dnů a hodně štěstí při hledání práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *