Nezaměstnanost

Nezaměstnanost nám způsobuje nelibost, smutek možná beznaděj. Ale nebojte, bude líp. V několika článcích si postupně budeme vysvětlovat, co to slovo, které nahání neklid, v praxi znamená a přidáme k tomu trochu psychologie, jak se cítí nezaměstnaní a jak z toho ven 😊

Práce je nezbytnou součástí lidského života. Zajišťuje nám ekonomické prostředky k uspokojení našich potřeb, sociální kontakt a vlastní seberealizaci. Stáváme se potřebnými a tento stav se kladně odráží v naší psychice. Pokud je práce naší radostí, jedná se o optimální stav. Během života se však může stát, a mnohým z nás se stalo, že jsme se ocitli bez práce. Riziko nezaměstnanosti se dotýká nás všech.  Je to problém celospolečenský, který nabízí svá řešení. Člověk, který se zařadí mezi nezaměstnané, prochází velkou řadou změn. Jedná se mimo jiné o snížení životního standardu, snížení sebevědomí nebo strachu z budoucnosti. Je na každém z nás, jak ke vzniklé situaci přistoupí. Rozhodně se zpravidla nejedná o stav neřešitelný, což je uklidňující. 

Nezaměstnanost je definována Mezinárodní organizací práce (zkratka MOP, anglicky International Labour Organization, zkráceně ILO) a podle zákona 435/2004 Sb.

 Nezaměstnané jsou všechny osoby ve věku 15+, jenž ve sledovaném období splňovaly uvedené tři podmínky:

  1. byly bez práce – nebyly ani v placeném zaměstnání, ani nebyly sebezaměstnané,
  2. hledaly aktivně práci – na úřadech práce, přímo v podnicích, ve zprostředkovatelnách práce, pomocí inzerce, založením vlastní firmy a podáním žádosti o pracovní povolení a licence či hledání zaměstnání jiným způsobem,
  3. byly připraveny k nástupu do práce okamžitě nejpozději však do 14 dní pro výkon placeného zaměstnání nebo sebezaměstnání.

Velká většina z nás chce pracovat. Najít uspokojení, radost a naplnění právě v práci. Vždyť jí věnujeme třetinu svého života!

Zkusme přemýšlet, co nás třeba již od mala naplňovalo štěstím nebo jsme tu radost našli až nyní a dělá nás spokojeným. Když najdeme odpověď, pak už je jen krok k hledání práce právě pro nás.

Možností je více a budeme si o nich postupně povídat. Ale určitě cesta vede i přes vzdělávací a rekvalifikační kurzy. Doplníte si své znalosti, načerpáte informace od lektorů a spolužáků.

Můj vzkaz Vám je, vyberte si práci, která Vás bude bavit. Svět je hned veselejší. Rádi Vám poradíme a zaučíme do oboru, který se Vám bude líbit!

Já Bc. Gabriela Hrůzová, MBA a náš skvělý tým jsme tu pro Vás 😊

Více informací najdete na našem webu: www.sluzbyapodnikani.cz