Nástup účetní do nového zaměstnání – 1. díl

Nástup do nového zaměstnání není jednoduchý, a zvláště ne v účtárně. Účetnictví je sice upraveno mnoha předpisy, ale každá firma je jiná a má svoje specifika. Je nutné získat orientaci v mnoha ohledech a lze považovat za štěstí, když se objeví člověk, který se vám bude věnovat a usnadní vám první kroky v nové firmě.

Optimální je, když se na začátku věnuje nové pracovnici její nadřízený, tj. vedoucí účtárny. Tím je zajištěno, že nově příchozí dostane základní důležité informace a instrukce v žádoucím směru. Samozřejmostí je seznámení s firmou, exkurze po jednotlivých odděleních a představení kolegům. Jak známo, účtárna je srdcem firmy, které je v mnoha záležitostech v neustálém kontaktu s ostatními spolupracovníky.

Nový pracovník má být seznamován i s firemní kulturou a zvyklostmi, a tím je postupně začleňován do firemní sounáležitosti.

Mně, jako hlavní účetní, se velmi osvědčilo intenzívně se nováčkovi věnovat několik prvních dní, abych předala globální informace, které byly z mého pohledu nejdůležitější. Po těchto, pro nováčka určitě perných dnech, je již připraven tak, může pak absolvovat „kolečko“ po účtárně a seznámit se s prací ostatních účetních.

A pak již nastává chvíle, kdy je možné postupně předávat pracovní agendu. Novému pracovníkovi musí být dána možnost dotazovat se, a stále ho o tomto faktu ujišťovat. Buď se obrací s dotazy na všechny ostatní kolegy v účtárně nebo může být určena jedna konkrétní osoba.

Pokud si člověk není v začátcích jistý, určitě je lepší se zeptat, a to i několikrát. Není na místě stydět se dát najevo počáteční neznalost a věc „nějak“ vyřešit. Každá chyba se v účetnictví dříve nebo později projeví. V účtárně každý rád nováčkovi poradí a pomůže, jelikož si nepřeje vznik chyb, které by znamenaly budoucí problémy.

Jak dlouho trvá, než se nová účetní zapracuje? Záleží na velikosti firmy a jejím zaměření, ale v účtárně určitě po roce, kdy proběhnou všechny případy účetního období. Po roce už je jistě možné poznat všechny kolegy a vstřebat firemní kulturu. Pokud se během této doby podaří spojit účetní odbornost s loajalitou a hrdostí k firmě, můžeme hovořit o ideálním stavu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *