Proč lidé podnikají? Tvoření (5. díl)

Když se řekne tvorba, tvoření, kreativita, většině lidí se nejspíš zjeví bohémský umělec, který píše úžasné věci, maluje či sochá nevídaná díla nebo se z něj sypou nádherné hudební opusy. Takových géniů je poskrovnu a my ostatní máme vedle nich pocit, že vlastně nic neumíme. Opravdu nic neumíme nebo si to jen myslíme?

Mám takovou historku. Provozujeme automat na kávu v jedné firmě, která vyrábí ocelové konstrukce. Pokaždé, když jdu k našemu automatu, musím projít celou výrobní halu, která vypadá jako z dokumentárního filmu o stavbě Titanicu. Jsem původním vzděláním strojař a tak chodím s obdivem a úctou kolem těch mnohatunových kusů oceli, ze kterých ti šikovní chlapíci dokážou vyčarovat neuvěřitelné věci. Jen si to zkuste představit – někdo před vás položí několik kusů plechu o rozměrech 2 x 3 metry, 1 cm tlustých, z nichž každý váží zhruba půl tuny – a řekne vám, že z toho máte udělat válec dlouhý 10 metrů o průměru 3 metry, uzavřený z obou stran víkem. Na něm pak jsou různé otvory, vývody, průlezy, všechno s přesností na desetinu milimetru a když se na to někdo podívá, nesmí poznat, kde jste to svařili. No, není tohle umění?

Nedávno jsem zase procházel halou a díval se, co tam mají nového, když jsem potkal jednoho zámečníka, drobného upracovaného chlapíka, který je už v důchodu, ale stále tam chodí pomáhat. Dal jsem se s ním do řeči a povídám mu: „Víte, já tady vždycky obdivuji ty krásné věci, co tu děláte.“ On na mě vykulil oči a nevěřícně se zeptal: „Krásné?“ Tak jsem odpověděl: „Jasně že krásné, vždyť je to umění něco takového vyrobit. Kolik lidí na světě to umí?“

Odcházel zmatený, ale očividně potěšený. Nikdy ho ani nenapadlo, že dělá něco výjimečného. Jenže já vím, kolik taková „nezajímavá“ ocelová příšera stojí lidské fantazie, zručnosti, fortelu, zkušeností, znalostí, odvahy a dřiny. Kdysi jsem takové vymýšlel a kreslil.

Ale stejné umění je, když někdo vezme kus masa a vyčaruje úžasné jídlo, opraví hodiny, které už dvacet let nejdou, postaví rovnou zeď, vypěstuje krásnou květinu. A přitom všichni ti lidé mají pocit, že vlastně nic zvláštního neumějí, že nejsou umělci.

Podnikání je tvorba, proces. Když se váš sen rodí na svět, dostává tvar, trápí vás svým vzdorem a činí šťastnými, když se představa sejde s realitou, co je to jiného než umění? Je to jeden z hlavních důvodů, proč to lidé dělají. A přimlouvám se za jednu věc – když budete mít při budování firmy spolupracovníky, dopřejte jim, aby se skrze vás i oni dozvěděli, že jsou umělci, že tvoří. Je to víc než peníze, věřte mi.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *