Chytré tipy pro váš time management – 1. díl

Žijeme v době, kdy jsme bombardováni úkoly a zároveň nás láká vyzkoušet tolik různých věcí. Snad proto nabývá na důležitosti oblast osobního rozvoje time management. Protože dobrých tipů, abyste získali více času není nikdy dost, přečtěte si následující článek.

1. Nesnažte se být za každou cenu dokonalí.

Určitě si vybavujete situace, kdy jste seděli nad prezentací a stále jste měli pocit, že určitý odstavec je možné napsat lépe, font nadpisu není to pravé a že chybí ilustrační obrázky. Postupně jste prezentaci ladili a ladili a čas byl rázem pryč. Jedním z největších žroutů času je snaha být dokanalý tam, kde to příliš nedává smysl. Vyhněte se proto perfekcionismu za každou cenu a buďte pedantem pouze tam, kde je to skutečně oprávněné.

2. Nejprve přemýšlejte, pak pracujte

Ne nadarmo se říká dvakrát měř, jednou řež. Podobně to bývá i s některými úkoly koncepnějšího charakteru. Čím složitější zadání máte, tím spíše je třeba řádně promyslet pracovní postup. Při promýšlení můžete využít i mentálních map, které vám pomohou utřídit si jednotlivé myšlenky.

3. Rozporcujte slona

Pokud pracujete na úkolu, který je extrémně komplexní a vyžaduje řadu dílčích aktivit, rozdělte si jej na menší části a postupně vykonávejte jeden za druhým. Někdy se také vyplatí si tyto dílčí aktivity napsat na papír a postupně zaznamenávat jejich dokončení.

4. Plánujte na denní bázi

Používání to-do listů je v dnešní době samozřejmostí. Nezapomínejte je proto využívat pokud možno každý den. Před započetím práce si jednoduše napište pár bodů, které musíte daný den zvládnout na papír, nebo do elektronického souboru.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech: