Jak vybrat správného mentora

Mentoring se stává populární metodou vzdělávání. Z pohledu firmy jde o efektivní nástroj, prostřednictvím kterého se zaměstnanci učí úspěšně vykonávat své nové pracovní úkoly. Navíc většinou ani nemusíme platit externího odborníka. Na co si při zavádění mentoringu do systému interního vzdělávání dát pozor?

Zaměřte se na vhodné mentory

Pro úspěch mentoringu bývá klíčový samotný výběr mentora. Od něho zpravidla očekáváme bohaté zkušenosti v oblastech, které bude předávat svým kolegům. Nezapomínejte však také na komunikační dovednosti a obecnou schopnost předávat své znalosti a dovednosti dál. Dobrý mentor by měl rozvoj svého kolegy vzít za své a být, jak se říká, s mentorovaným na jedné lodi.

Ověřte si kapacity pro mentoring

Čím větší odborník na danou oblast mentor je, tím vytíženější zpravidla v rámci své pracovní doby bývá. Před zahájením mentoringu si proto s mentorem nastavte pravidla, aby si pro mentorovaného vyhradil dostatek času.

Nezapomínejte na mentorovu motivaci

Od určitého věku se zaměstnanci stávají sdílnější a svým způsobem rádi předávají své zkušenosti dál. Ne každý odborník však bude z mentoringu nadšený. Zvažte proto, jaké motivační nástroje máte k dispozici a co konkrétního interního mentora přesvědčí.

Získejte zpětnou vazbu

Tak jako u jiných personálních nástrojů i u mentoringu bychom měli počítat s vyhodnocením úspěšnosti. Po dokončení mentoringu zjistěte od mentorovaných i mentorů zpětnou vazbu. Nezapomínejte také na nadřízené mentorovaných. Mohou vám říct cenné připomínky, jak příště lépe mentoring zaměstnanců nastavit.

Další užitečné informace…

… nejen od tohoto autora se můžete dozvědět ve vzdělávacích a rekvalifikačních kurzech:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *