Virální video – spása marketingu a nebo riskantní sázka na nejistotu?

10 rad, jak tvořit virální video, které zviditelní značku v marketingové džungli!

  • Virál neboli virální video je hitem moderních marketérů. Tedy alespoň se tak mnozí tváří a někteří klienti/zadavatelé reklamy tomu zase věří…

Zkušenost z praxe:

  • likePřijde klient a prohlásí: „Chtěl bych natočit virální video, co nejlevněji. Samozřejmě se musí stát hitem na sociálních sítích. Sice na nich nejsme jako firma moc aktivní, ale právě proto potřebujeme nějaký levný virál, který si už pak budou lidé nadšeně posílat sami!“
  • Bohužel tvorba reklamy není žánr sci-fi. Zaujmout návštěvníky sociálních sítí, každý den (i noc) bombardované nápady a zábavou, není zdaleka jednoduché a nepovede se to vymyslet během pauzy na kafe a cigára. Jak tedy natočit virál a positivně jím nakazit cílovou skupinu zákazníků?

1/ Nepleťte si žánr!

  • Tvořit virální video je jazykový nonsens – video se může stát virálním, pokud se šíří jako „virus“, sdílejí je uživatelé, kteří pocítí vnitřní potřebu poslat ho dál. 
  • Dopředu samozřejmě nikdy nevíte, jestli se podaří uživatele strhnout. Garance neexistuje, pojišťovny to nepojistí. A co víc, nefungují osvědčené recepty typu: „krásná sexy slečna doporučuje produkt/službu“. Některá videa jsou krátká, jiná poměrně dlouhá – některá stojí produkčně miliony dolarů a jiná vznikla na mobilním telefonu, ale jsou na zajímavé téma… Určitě nestačí tam dát dlouhý záběr na logo (co největší – jedno z nejčastějších přání klienta) a ukázat produkt. A nebo do popisku vepsat geniální postřehy typu: „Nejlepší výrobek za nejvýhodnější cenu!“

2/ Bez strategie není úspěšného marketingu

  • Značka se buduje jedině komplexně a virální video nemůže být v roli bernardýna, který soudkem rumu v podobě videa značku v lavině nedostatečné komunikace zachrání… Absence marketingové a komunikační strategie může být osudová – co vlastně chce básník/značka sdělit? Umíte mluvit řečí zákazníka? Jsou benefity unikátní a nebo je na tom konkurence mnohem lépe?

3/ Odborníci se vyplatí

  • Nešetřete na scénáři a scénáristech – najměte si odborníky, psát si scénář na koleně ve firmě znamená fušovat do řemesla expertům. Zuby si u zubaře také vyvrtáte sami, protože práci zubaře zvládne přece každý…? Zkušený gynekolog je v podstatě každý muž, který má dostatečné sexuální zkušenosti (dámy prominou)…? No tak, vidíte, jinde odbornost pravdě podobně ctíte… Ale nešetřete ani na tvorbě a produkci – šance, že zaujmete nudnou kamerou a nudným nápadem je nižší, než že spadne marketingovému řediteli na hlavu součástka kosmické lodi Nostromo s podpisem Ridleyho Scotta.

4/ Nápad znamená příběh

  • „Virál je fenoménem zábavy či hodnotné, převratné, fascinující informace… Musí mít geniální nápad a příběh – tedy i pointu. To ovšem znamená investovat do scénáře. Všimněte si, kolik je u nás skvělých režisérů a kameramanů a jak málo máme schopných scenáristů. Možná je to tím, že jde opravdu náročnou práci, za kterou scenáristu na premiéře ale nikdo na panáka nepozve, protože se na něj v průběhu realizace dávno zapomnělo. Konec konců ani český film nemá v Hollywoodu takový zvuk, jako měl ve zlatých 60. letech. Jako bychom neměli co říct a neměli nápady? A nebo je to tím, že ta práce je u nás dnes tak špatně placená?“, ptá se Marek Dobeš, režisér a producent ze společnosti ALFEDUS. Jasně, řeknete si možná: „My ale přece nechceme víc, než minutový krátký virálek!“. Přesto jeho vymýšlení minimálně týden či dva zabere, nemluvě o přípravě zadání!

5/ Investice a zákon zachování energie

  • Nic není v životě na tomto světě zadarmo – ani marketing. Vyčarovat úspěch z ničeho a bez práce se zatím nikomu nepodařilo. Kolik energie a práce, času a financí do tvorby videa vložíte, takový může být jeho úspěch… především scénář musíte vyvíjet adekvátně pečlivě, musí to být prostě bomba. A virální bomba by měla zasáhnout víc než dva bloky v Hebronu!

6/ Inspirujte se, co funguje a jak to dělají jiné značky

Zde vidíte, jaký je virální vkus planety Země. (Kontrolní otázka: máme být na co hrdí?)

Ukázky inspirativních virálů:

7/ Štěstí přeje připraveným

  • Ono to vyšlo – video se stalo hitem a vyvolalo bouřlivé diskuse… a co teď, schováme hlavu do písku jako pštros? Jak se připravíme na dotazy novinářů, co bude v tiskové zprávě, přiznáme své autorství virálu a nebo budeme hrát mrtvé brouky? Vlna otázek často zaskočí marketéry a klienty nepřipravené a neustojí fázi zmatené komunikace s novináři či veřejností. A vzedmutá vlna zájmu mezi tím ztratí sílu… Lavinovité šíření virálu se obrátí proti svým tvůrcům, jakoby vyvolali gina z lahve a netušili, jak ho ovládat.

8/ Zapomeňte na slovo prodej

  • Virál není prodejním kanálem – buduje vztah ke značce, ovlivní povědomí a image. Může zaujmout i zcela jinou cílovou skupinu, kteří by jiný druh reklamního sdělení ignorovali. Ovšem není to primárně nástroj zvýšení prodeje, jeho působení nelze předem vypočítat – tady hraje na 100% roli názor a rozhodnutí diváka. „To like or not to like“, jest Hamletovská otázka naší současné doby.

9/ Buďte kreativní

  • Zkuste zapomenout na stereotypy, podívejte se na téma úplně jinak – jedině tak máte šanci zaujmout: být originální a jiný! Opět to znamená si najmout mistry kreativního myšlení – dobré scenáristy. Dokonce i zadání už musí být inspirativní!

10/ Vybudujte si silnou pozici na sociálních sítích

  • Bez Online strategie se nemá cenu vrhat na virál – musíte umět se zákazníky mluvit a být připraveni na nepředpokládané reakce, umět případně i uznat svou chybu a zákazníkům se omluvit. Facebook stránka může být platformou pro komunikaci okolo virálu. Musíte reagovat v reálném čase a dát si pozor, protože mezi zákazníky může být mnoho expertů…

Sečteno a podtrženo:

Virální video může vylepšit marketingovou karmu – ovšem musíte vědět, jak na to a nepodcenit přípravu a tvorbu scénáře ani perfektní produkci. Dnes žijeme ve světě jménem LIKE – zákazník sám rozhodne, komu dá svůj palec nahoru či dolů, jako to bylo kdysi v římské aréně. I když i tam znamenalo toto gesto přesný opak, než jak to známe z gladiátorských velkofilmů – to je však téma na jiný článek…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *