Sám sobě koučem?

V dnešní uspěchané době se každý den dostáváme do různých situací. Jejich řešení je pro nás někdy více stresové, jindy méně. Jak všechny situace zvládnout co nejlépe nám poradila akreditovaná profesionální koučka Mgr. Alena Ptáčková.

Když se dostaneme do stresové situace, co je pro nás nejdůležitější?

Především zachovat klid, což se může zdát velmi těžké. Přitom je to ten nejlepší způsob, jak udržet odstup od vzniklé situace. Postupovat lze v následujících čtyřech krocích:

  • Zastavíme se: buď fakticky, nebo jen v duchu ve svém nitru, zhluboka se nadechneme a vydechneme. Snažíme se zklidnit. 
  • Zamyslíme se nad situací: uvědomíme si své pocity a zkusíme si je popsat. Dále si uvědomíme, co v té chvíli skutečně potřebujeme.
  • Utřídíme si myšlenky: popíšeme si vzniklou situaci a možnosti, které máme. Ujasníme si, co chceme nebo čeho chceme dosáhnout.
  • Rozhodneme se, jak dál budeme postupovat.

Takto si ujasníme skutečný stav, své možnosti a omezení. A získáme potřebný čas pro konečné rozhodnutí.

Co když přesto nenalezneme řešení?

I to je docela možné. Důležité je, že jsme si uvědomili vzniklou situaci a své dostupné možnosti řešení. Umět si říci o pomoc či radu není selhání. Pokud jsme vzniklou situaci schopni vyřešit sami, je to dobře a ideální stav. Pokud si nevíme rady, vznikl problém. Ovšem i ten je řešitelný. Pokud vím, co potřebuji a dokážu to popsat, mohu někoho požádat o radu či pomoc. Nejhorší je, pokud nedokážeme udržet odstup od vzniklé situace a nejsme schopni vzniklou situaci vyhodnotit. Buď se začneme stresovat, nebo hledání, jak situaci řešit, odkládáme. Tak dochází k průšvihům, kdy je pomoc nevyhnutelná a někdy i složitá. A mnohdy pak bývá pozdě.

Udržet si odstup od situace. Tomu se říká „zachovat si chladnou hlavu“. Lze se to naučit?

Možné to je. Takový stav však není okamžitý. Je třeba na sobě pracovat: dokázat si uvědomit své pocity, být k sobě empatický a znát své možnosti i omezení. Důležité je také umět popsat, co chci a co případně potřebuji od druhých. Pomoci v tom může i kouč. Ostatně, zvládání stresu je jedno z témat, které lidé řeší při koučovacích sezeních. A dokázat stanovit si svůj cíl – to je základ koučování. Osobně za nejlepší způsob, jak si osvojit schopnost „zachování chladné hlavy“, považuji principy Tima Gallweye a jeho teorii Inner Game (vnitřní hra) a také principy „nenásilné“ komunikace Marshalla Rosenberga.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *