Podnikatelský plán – nutný základ pro úspěšné podnikání

Máte odvahu osamostatnit se a vybudovat si vlastní existenci. Než však můžete sklízet první ovoce svého úsilí, musíte si vytvořit bezpečnou základnu – tedy kapitálovou základnu pro své podnikání. Financovat vybavení firmy, vývoj produktu a jeho uvedení na trh můžete pouze tehdy, když máte dostatek počátečního kapitálu.

V určité náběhové fázi budete také muset přečkat počáteční ztráty. U podniků, které chtějí vyvinout zcela nový produkt, určitou inovaci, může toto náběhové období trvat dokonce i několik let. Ovšem i ostatní zakladatelé se musejí starat o zajištěné financování firmy.

Banky a podnikatelský plán

Banky jsou „od přírody“ velmi skeptické, pokud jde o šance zakládaných podniků na úspěch. Nic jiného jim ani nezbývá, neboť musejí zacházet velmi svědomitě a uvážlivě s penězi vkladatelů a investorů. Proto banky prověřují budoucí podnikatele a jejich záměry do nejmenších podrobností. Aby mohly provést tuto kontrolu, aby tedy měly možnost prověřit tzv. úvěruhodnost neboli bonitu potencionálního dlužníka, potřebují mít podrobné informace o zakládané firmě. Právě proto vyžadují, aby jim zájemce o úvěr předložil podnikatelský plán.

Podnikatel a podnikatelský plán

Kvalitně sestavený podnikatelský plán je pro podnikatele velmi důležitým dokumentem. Umožní mu definovat hlavní cíle a nastavit parametry k jejich dosažení. Přinutí jej nashromáždit potřebné informace, uspořádat je a promyslet. Při realizaci samotného podnikání je nástrojem pro řízení podniku vytyčeným směrem, realizaci kontroly, případně volby nápravných opatření.

Podnikatelský plán je koncepce podniku v písemné podobě, která obsahuje především:

  • Cíle a strategie podniku.
  • Podnikatelský záměr a jeho přednosti.
  • Vymezení trhu, cílových skupin a konkurentů.
  • Další kroky budování podniku.
  • Plánování obratu, hospodářského výsledku a financování.

Těžištěm podnikatelského plánu jsou přitom kvalitativní vyjádření k perspektivě podniku a k jeho rozvojovým možnostem, ale také k očekávaným rizikům.

Pokud hledáte odborníka, který by Vám s tvorbou Vašeho podnikatelského záměru pomohl, můžete vyzkoušet například vzdělávací kurzy pro začínající podnikatele. Tyto kurzy obsahují praktické informace, rady, doporučení a také nabízejí možnost vyzkoušet si sestavit vlastní podnikatelský plán.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *